Kaip sodinti ir prižiūrėti laisvai augančias gyvatvores

Laisvai augančios gyvatvorės gali būti formuojamos iš vienos arba kelių tarpusavyje derančių augalų rūšių. Pasodinę kelių rūšių augalų sukursite kompozicinio tipo laisvos formos gyvatvorę. Ją sudarantys atskiri augalai formuojami pagal poreikį, kad nestelbtų vieni kitų, gerai vystytųsi ir tvarkingai atrodytų.

Kada sodinti? Sodinukai, kaip bet kurie kiti medžiai ir krūmai atviromis šaknimis, gali būti sodinami pavasarį ir rudenį, tačiau tokiu atveju svarbu saugoti, kad neapdžiūtų jų šaknys. Gyvatvores, formuojamas iš sodinukų, augintų vazonėliuose, galima sodinti visu šiltuoju sezonu.

Sodinimas. Bet kokio tipo gyvatvorę geriausia sodinti į iškastą tranšėją pagal ištemptą virvę. Dirva turi būti derlinga, supurenta. Jei dirva sunki ir nederlinga, reikia įmaišyti durpinio substrato ir kompleksinių mineralinių trąšų. Laisvos formos gyvatvorių augalai sodinami šiek tiek didesniais atstumais – 0,7–1,5 m (atsižvelgiant į augalo augumą) vieni nuo kitų ir tarp eilių.

Priežiūra.Žaliąja teritorijos tvora reikia rūpintis, kaip ir visais kitais augalais, – purenti pomedžius, naikinti kenkėjus, kovoti su ligų sukėlėjais. Laisvai augančios gyvatvorės karpomos tik tiek, kad būtų panašaus aukščio. Pašalinamos atskiros per daug į viršų ar šonus išsišovusios šakos, ūgliai. Profilaktiškai atliekamas sanitarinis ir šakų atnaujinimo genėjimas.

 

Laisvai augančioms gyvatvorėms rekomenduojami augalai

Medlievos – tai nuo 0,5 iki 6 m aukščio stačiašakiai krūmai arba medžiai glausta laja. Gegužės mėnesį pražysta gausybė trumpų baltų žiedų kekių. Brandina tamsiai mėlynas valgomas uogas.

Lanksvos – nekarpomi krūmai siekia 1–1,5 m aukščio. Labai gausiai žydi nuo gegužės pabaigos iki birželio.

Forsitijos – krūmai užauga iki 1,5–2,5 m aukščio. Žydi balandžio mėnesį. 

Gudobelės – tai 3–10 m aukščio medžiai arba krūmai. Žydi gegužės–birželio mėnesiais.

Taip pat galima auginti veigelės, sedulas, raugerškius, sidabrakrūmius, svarainius, kolkvicijas, jazminus, pūslenius, o atkaklesni sodininkai gali pabandyti užauginti ir rododendrų gyvatvorę. 

Atgal į parduotuvę