Spalvų derinimas interjere

Ar žinote, kad spalvos lemia nuotaiką, aktyvumą bei dvasinę pusiausvyrą? Be to, reikėtų atminti, kad dalis spalvų ramina, o kitos – dirgina, sukelia nuovargį. Tad spalvą, vyraujančią namuose, pasirinkti ne taip paprasta. Juk žmogus sugeba pamatyti ir atskirti net 7 mln. atspalvių.

                                            

Renkantis spalvas reikia atsižvelgti ne tik į sienas, lubas ar grindis. Patalpoje esantys baldai ar kiti aksesuarai taip pat formuoja bendrą spalvinį vaizdą. Nesilaikant spalvų derinimo taisyklių, galima sukurti neskoningą aplinką, kurioje net nesinorės būti. 

Taip pat rekomenduojama atkreipti dėmesį į apšvietimą, nes būtent jis labai dažnai išsprendžia daug namų interjero problemų. Prietemoje visos spalvos nublanksta ir atrodo niūriai. Tinkamai pasirūpinus apšvietimu ir spalvų intensyvumas matomas visai kitaip.

Spalvų reikšmės       

Raudona spalva labai stipri ir energinga, todėl rekomenduojama jos vengti poilsio kambariuose. Gali būti naudojama virtuvėje, nes sukelia alkį. Kuriant interjerą, nereikėtų per daug jo nuraudoninti ir formuoti tamsos bei niūrumo pojūčio. Dažniausiai raudoni elementai parenkami kaip akcentiniai.

Rausva spalva siejama su maloniais prisiminimais, šiluma ir romantika. Tačiau erdvėje naudojant per daug rausvų elementų aplinka gali varginti ir atrodyti pigiai arba neskoningai, todėl ši spalva dažniausiai pasitelkiama kaip papildanti.

Violetinė spalva siejama su dvasine ramybe ir prabanga, todėl ją galima rinktis įspūdžiui sukelti. 

Pav. Spalvų paletė

Žalia – raminanti, gaivi ir atpalaiduojanti spalva, labai tinkama naudoti interjere. Suteikia natūralumo ir gaivumo.

Mėlyna spalva interjerui teikia harmonijos ir saugumo. Ji gerina produktyvumą, todėl puikiai tinka darbo kambariuose.

Juoda spalva visada išlieka mistiška ir paslaptinga, dažniausiai asocijuojasi su rimtumu, sumanumu ir gudrumu. Interjere naudojamos juodos akcentinės detalės.

Ruda spalva žemiška, suteikia šilumos, jaukumo. Gali būti kaip fonas ir papildyti interjerą, suteikti jam darnos.

Geltona – džiaugsmo ir vilties spalva, siejama su energija. Intensyvi, todėl nerekomenduojama naudoti labai daug. Gali sukelti net fizinių negalavimų. Geltonos spalvos atspalviai labai tinka pagrindinėms spalvoms papildyti.

Oranžinė – gyvybinga ir pulsuojanti spalva, erdvėms suteikia jaukumo.

Pilkakonservatyvi ir oficiali. Turi daug natūralių atspalvių, todėl pasitelkiant pilką galima labai kūrybingai dekoruoti interjerą. Iš pradžių ji gali pasirodyti nuobodi, tačiau naudojant daugiau įvairių atspalvių atsiveria milžiniškos improvizacijos galimybės.

Balta spalva skleidžia gėrio ir švaros įspūdį. Interjerui suteikia šviesos ir teigiamos energijos.

Spalvų derinimas

Norint tinkamai suderinti spalvas, rekomenduojama pasitelkti spalvų ratą. Aplinkoje gali vyrauti kelios kompozicijos: tiek ryškus kontrastas, tiek raminanti harmonija. Tačiau interjeras neturėtų būti labai ryškus ir kontrastingas, nes nebus galimybės susikoncentruoti ir pamatyti svarbių elementų. Kambaryje turi susijungti ir harmonija, ir kontrastas, taigi, norint sklandžiai suderinti spalvas, patariama naudoti vienodo intensyvumo spalvas. Taip bus išgaunamas estetikos ir tikslumo pojūtis.

Spalvos, esančios šalia viena kitos, papildo viena kitą. Tokių spalvų deriniai kuria teigiamą kontrastą ir stabilumo įspūdį. Harmonijos, ramybės ir kuklumo suteikia vienos pagrindinės spalvos atspalviai. Patariama, pasirinkus vieną pagrindinę spalvą, pavyzdžiui, geltoną, ir kaip lydinčias spalvas rinktis geltonus atspalvius: citrininę, auksinę, gelsvą ir t. t. Dar vienas puikus derinys, kai pagrindinė spalva žalia, o ją lydi žalsva, – turkio, smaragdo ar net miško spalvos.

Norint sukurti įspūdingą ir dramatišką atmosferą, galima naudoti vieną priešais kitą spalvų rate esančias spalvas. Žalia ir raudona papildo viena kitą, bet ir stipriai kontrastuoja. Šis derinys neatsiejamas nuo kalėdinių dekoracijų. Geltonos ir mėlynos spalvų derinys dažnas interjere. Jis naudojamas norint erdvei suteikti energijos ir pozityvumo. Pageidaujant sukurti įspūdį, galima rinktis geltonos ir violetinės spalvų detales. Tačiau šių spalvų intensyvumas veikia neigiamai, jeigu naudojamos poilsio zonose.

Neutralios spalvos (achromatinės) – juoda, balta ir pilka. Šios spalvos veikia kaip fonas, padedantis išryškinti kitus kontrastingus ar harmoningus spalvų derinius. Šių spalvų deriniai namuose gali sukurti darnos, ramybės ir jaukumo jausmą. Puikios kompozicijos išgaunamos pasirenkant šias spalvas: mėlyną ir baltą, žalią ir baltą, violetinę ir baltą, pilką ir geltoną, juodą ir baltą, raudoną ir baltą.  

Pav. Spalvų derinimo būdai

Verta atminti, kad žemose patalpose sienų ir lubų spalvas reikėtų parinkti vienodo ryškumo. Taip kambarys atrodys aukštesnis. Jeigu kambaryje lubos aukštos, galima jas dažyti tamsiau nei sienas. Mažiems kambariams patariama naudoti šviesius atspalvius, o, jei norisi ryškumo – naudoti interjero detales: pagalves, paveikslus ir pan. 

Atgal į parduotuvę