Graži veja savaime neužauga – pirmiausia ją reikia tinkamai pasėti, o vėliau ir prižiūrėti. Tad vejapjovė – turbūt vienas iš dažniausiai šiltuoju metu naudojamų įrenginių vejai prižiūrėti. Teisingas jos pasirinkimas – svarbiausias uždavinys. Renkantis reikėtų atkreipti dėmesį į šiuos aspektus:
- vejos dydis;
- teritorijos įvairovė, reljefas;
- žolės pjovimo dažnis.
Vejos dydis turi būti pirmas kriterijus renkantis vejapjovę. Jei veja užima didelį plotą, tuomet reikia rinktis įrenginį, kurio didesnis pjovimo plotis, taip sutaupoma laiko. Tačiau jeigu teritorijoje yra daug kliūčių – medžių, krūmų, stovi sodo baldai, – vejapjovės pjovimo plotis neturėtų būti didelis, kadangi bus sudėtingiau kliūtis apeiti. Tokiu atveju geriausia rinktis mažesnį ir lengvesnį įrenginį, taip galėsite lengvai manevruoti tarp medžių, krūmų, gėlynų ar kitų kliūčių.
Mažoms teritorijoms (mažesnėms nei 750 m2) rinkitės mechanines ar elektrines vejapjoves, didesnėms (daugiau nei 750 m2) rekomenduojama rinktis benzininę vejapjovę. Ji turi didesnę galią nei elektrinė, be to, papildomai turi nemažai patobulinimų (šoninis išmetimas, mulčiavimas, didelis krepšys ir kt.), kurie praverčia didesnėse teritorijose.
Vejapjovių tipai ir jų pranašumai bei trūkumai
Mechaninių vejapjovių vienas pagrindinių pranašumų – minimalios eksploatavimo sąnaudos. Be to, jos yra mažo svorio, su tiksliu trumpu pjovimu ir mažu triukšmingumo lygiu. Tačiau jas naudojant reikia fizinių pastangų ir šios vejapjovės tinkamos tik mažoms, paprastoms ir tvarkingoms vejoms, yra visai netinkamos aukštai vejai.
Elektrinės vejapjovės labiausiai vertinamos dėl minimalių naudojimo reikalavimų. Jų pranašumai: mažas triukšmingumas, nedidelis svoris ir žemas vibracijos lygis. Tinka nuožulnioms teritorijoms. Vieni iš pagrindinių trūkumų – judėjimo laisvę ribojantis maitinimo laidas ir mažesnis galingumas. Be to, jos apima mažesnį pjovimo plotį.
Benzininės vejapjovės ypač populiarios, kadangi joms nereikia energijos tiekimo ir jų ilgas naudojimo laikas. Šios vejapjovės labiausiai tinkamos tankiai žolei, dideliems ir nelygiems paviršiams. Be to, jų didelis pjovimo plotis. Tačiau šias vejapjoves reikia reguliariai prižiūrėti ir jos yra sunkios.
Akumuliatorinės vejapjovės išsiskiria tuo, kad yra tylios, lengvos ir nesusaistytos laidais, todėl mobilios. Tokių žoliapjovių pranašumas – ličio jonų akumuliatorius, kurį galima įkrauti bet kuriuo patogiu metu, nebijant sumažinti akumuliatoriaus talpos. Be to, ją labai paprasta užvesti, tereikia nuspausti užvedimo mygtuką ir visu delnu apglėbus nuspausti akceleratorių. Tačiau ilgalaikiškumo ir patvarumo atžvilgiu jos yra ne tokios patvarios ir atsparios kliūtims, pasitaikančioms vejoje, nei benzininės, turi mažiau funkcijų, negali dirbti, kai yra drėgmės.
Naujausios kartos vejapjovės – vejos robotai. Tai visiškai automatinės vejapjovės, kurias ne tik patogu naudoti, bet taip sutaupomas ir laikas. Galima pritaikyti įvairiems poreikiams: jos yra tinkamos tiek mažiems, tiek dideliems plotams. Vienas iš trūkumų – greitas išsikrovimas, tačiau kai akumuliatoriaus galia ima mažėti, vejos robotas savarankiškai grįžta prie įkrovimo stotelės ir įsikrauna. Kitas trūkumas –aukšta įrenginio kaina.