Puoselėjantiems namų aplinką gyvatvorės yra pagrindinė sodybos atskyrimo dalimis priemonė, kai reikia atskirti sklypą esantį prieš sodybą, poilsio ir ūkines zonas. Pagrindiniai gyvatvorių tipai yra du: laisvai augančios ir karpomos (formuojamos) gyvatvorės.
Kada sodinti? Sodinukai atviromis šaknimis gali būti sodinami pavasarį ir rudenį kaip bet kurie kiti medžiai bei krūmai atviromis šaknimis, tačiau tokiu atveju svarbu saugoti, kad nesudžiūtų augalų šaknys. Gyvatvores, kurios sodinamos sodinukais, augintais vazonėliuose, galima sodinti visu šiltuoju sezonu.
Vieta ir gruntas: šiaurinėje sodybos pusėje geriau sodinti atsparius žvarbiam vėjui ir šalčiams lapuočius - ligustrus, gudobeles, kaukazines slyvas, sedulas, pūslenius, kaulenius. Šiuos medžius ir krūmus galima karpyti. Pavėsyje gali augti kukmedžiai ir šviesiosios hortenzijos, tačiau reikia atsiminti, kad hortenzija leidžia atžalas. Saulėtoje vietoje galima sodinti visžalius spygliuočius: koloninius kadagius ar tujas.
Sodinimas: bet kokio tipo gyvatvorę geriausia sodinti į iškastą tranšėją pagal ištemptą virvę. Dirva turi būti derlinga, supurenta. Jei dirva sunki ir nederlinga - reikia įmaišyti durpinio substrato ir kompleksinių mineralinių trąšų. Atstumams sužymėti reikia turėti atitinkamo ilgio lentelę su išpjovomis galuose augalėlių stiebams - taip tvarkingai išlaikysime atstumus sodindami augalus. Tujoms, kadagiams sodinti priklausomai nuo augalų dydžio, veislės geriausias atstumas 40-70 cm, o lapuočiai sodinami tankiau - viena eile kas 30 cm, o dviem eilėmis šachmatiniu būdu 30x30cm.
Priežiūra: žaliąja teritorijos tvora reikia rūpintis, kaip ir visais kitais augalais - purenti pomedžius, naikinti kenkėjus, kovoti prieš ligų sukėlėjus. Nereikia pamiršti, kad dažnai genimi (karpomi) augalai yra labiau pažeidžiami ligų, todėl juos reikia tinkamai tręšti ir pakankamai laistyti. Sausą rudenį ypatingai gerai reikia pagirdyti spygliuočių bei visžalių lapuočių (pavyzdžiui, rododendrų) gyvatvores, nes jie drėgmę garina ir žiemą, o pasipildyti jos atsargų negali dėl sušalusios žemės. Rododendrų gyvatvores reikėtų palieti ir žiemą, kai būna teigiama temperatūra ir atšilusi žemė.
Specialistai pataria:
Karpomoms gyvatvorėms: bukas, buksmedis, forsitija, meškytė, raugerškis, sidabrakrūmis, eglė: tiek paprastoji, tiek serbinė, kanadinė cūga, europinis maumedis, vakarinė tuja, kaukazinės slyvos, sedulos, pūsleniais, kauleniai, kukmedžiai ir šviesiosios hortenzijos
Laisvai augančioms gyvatvorėms: tujos, kadagiai, medlieva, erškėtis, lanksva, ziboldo obelis, mahonija, forsitija, pūslenis, kukmedis, sedula, gudobelė sidabrakrūmis. Iš šių augalų galima taip pat užsiauginti formuojamas (karpomas) gyvatvores, tačiau reiktų atminti, kad karpomos jos žydės daug mažiau.