Slyvų sodinimas ir veislės

Daugelis savo vaikystę turbūt sieja su obuoliene ir slyviene. Slyvos medį – kaip ir obelį – tikriausiai galima rasti kiekviename sode. Nors vaisiai greitai genda, juos galima valgyti šviežius arba perdirbti – virti, konservuoti ir džiovinti. Svarbus dalykas: perdirbami kiti vaisiai praranda savo maistinę vertę, o slyvos – ne. Slyvose yra kalio, vario ir cinko, stiprinančių organizmą. Ląsteliena, esanti vaisiuose, lėtina angliavandenių pasisavinimą ir gerina virškinimą. Slyvos – dietinis vaisius, kurio rekomenduojama suvartoti per dieną 200 gramų.

Kada sodinti? Sodinimas plikomis šaknimis – rudenį, kai sustoja vegetacija, arba ankstyvą pavasarį, kai lapai dar nepradėję skleistis. Augalus, auginamus vazonuose (konteineriuose), galima sodinti visą sezoną.

Kada derės (derlius)? Liepą–spalį, tai priklauso nuo pasirinktos veislės.

Rekomenduojamos auginti veislės: ‘Bluefree’, ‘Skoroplodnaja’.

Vieta ir gruntas: lyvsoms reikėtų parinkti šiltas, saulėtas ir nuo šaltų vėjų apsaugotas vietas bei sunkesnę, bet neužmirkstančią dirvą. Labai svarbu, kad gruntinis vanduo būtų ne aukščiau nei 1,5–2,0 m. Augalus patariama sodinti kuo toliau nuo didelių medžių, nes vasaros metu slyvoms reikia daug drėgmės, o kiti augalai ją gali pasisavinti.

Sodinimas: sodinant slyvas, pirmiausia reikia atsižvelgti į dirvą ir augalo šaknų dydį. Jei ji skurdi, patariama kasti 1,0 x 1,0 m dydžio duobę. Iškastą duobę reikia papildomai pagerinti kompostu, įmaišyti kalio trąšų ir viską gerai perkasti. Lengvesnėse dirvose būtina įberti molio. Jei dirva papildyta maistingų medžiagų, duobės dydis gali būti mažesnis: 0,7 x 0,4 metro. Sodinant taip pat svarbu tinkamai paskleisti augalo šaknis. Jos negali būti užlenktos ar susuktos, nes anksčiau ar vėliau augalas sunyks.

Slyvos, kaip ir daugelis kitų vaismedžių, skiepijamos į įvairaus augumo vegetatyvinius poskiepius, kurie suteikia galimybę užauginti žemaūgius, pusiau žemaūgius medžius. Todėl augalus su vegetatyviniais poskiepiais reikia sodinti iki akiavimo vietos. Per giliai pasodintos slyvos išleidžia papildomas šaknis, vešliai auga, tačiau blogai dera.

Priežiūra: tręšti augalus patariama vėlai rudenį arba anksti pavasarį organinėmis ar mineralinėmis trąšomis. Pasodintus jaunus medelius svarbu laistyti sausuoju laikotarpiu.

Genėjimas: norint sulaukti gausaus ir sveiko derliaus, slyvas būtina genėti. Svarbu išauginti aiškią viršūnę ir tvirtas šonines šakas, vėliau neleisti medžio lajai sutankėti. Anksti pavasarį nugenimi visi pažeisti ūgliai ir šakelės. Vegetacijos laikotarpiu, vasaros pradžioje, pašalinama dalis jaunų ūglių. Paliekami tik sveikiausi ūgliai, atsižvelgiant į slyvos derėjimo tipą. Patariama pirmiausia išpjauti šalia kamieno augančias šakas.

Specialistai pataria: norint sulaukti gausaus derliaus, reikia augalus purkšti, kad jie būtų apsaugoti nuo ligų ir kenkėjų: anksti pavasarį prieš augalo žydėjimą, po žydėjimo ir nuėmus derlių. 

Atgal į parduotuvę