Trešnių veislės ir sodinimas

Trešnės yra vitaminų lobynas, šiose uogose gausu provitaminų A, B grupės vitaminų, taip pat C ir P, geležies, kalio, natrio, magnio, kalcio ir fosforo. Visos šios naudingosios medžiagos ir vitaminai padeda suaktyvinti apykaitos procesus, gerinana apetitą ir smegenų darbą, stiprinana organizmą. Be to, trešnės išsiskiria dideliu antioksidantų kiekiu. Pagal skonį skirstomos į dvi rūšis: saldžiąsias, kurios naudojamos konditerijoje, ir rūgštesnes.

Kada sodinti? Sodinukai plikomis šaknimis sodinami rudenį, kai sustoja vegetacija,arba ankstyvą pavasarį, kai lapai dar nepradėję skleistis. Vazonuose (konteineriuose) auginamus augalus galima sodinti visą sezoną. 

Kada derės? Birželį – rugpjūtį (priklauso nuo pasirinktos veislės).

Rekomenduojamos veislės: ‘Meelika’.

Vieta ir gruntas. Trešnes patariama sodinti pakilaus reljefo vietoje su nedideliu nuolydžiu. Geriausia, kad gruntinis vanduo būtų ne aukščiau nei 1,5-2 metrai. Tokioje vietoje jos bus apsaugotos per šalnas (augalų pumpurai ir žiedai jautriai reaguoja į šalčius), o paviršiuje nesikaups vanduo. Sodinant patariama parinkti lengvą priemolį ar priesmėlį, kurio rūgštingumas – pH 6,5–8,0. Jei dirvoje užsistovi drėgmė, būtina įrengti drenažą. 

Sodinimas: trešnės sodinamos taip pat kaip ir vyšnios. Svarbiausia iškasti ir tinkamai paruošti duobę. Nederlingoje žemėje kasama 1 x 1 m duobė, o derlingoje kiek mažesnė – 0,7 x 0,4 m. Svarbiausia, kad augalo šaknys būtų neužlenktos ir nesusuktos, be to, laisvai tilptų iškastoje duobėje. Į iškastą duobę rekomenduojama papildomai priberti komposto, įmaišyti kompleksinių mineralinių trąšų, viską gerai perkasti ir sumaišyti. Trąšos neturi patekti ant augalo šaknų, nes gali jas nudeginti. Lengvesnėse dirvose patariama įmaišyti ir molio. Duobės apačioje padaromas kauburėlis, šaknys paskleidžiamos, nukreipiamos žemyn. Kadangi trešnės skiepijamos į įvairaus augumo vegetatyvinius poskiepius, leidžiančius užauginti žemaūgius, pusiau žemaūgius medžius, juos reikia sodinti iki akiavimo vietos, skiepo vietą paliekant virš žemės. Per giliai pasodintos trešnės išleidžia papildomas šaknis, vešliai auga, blogai dera.

Sodinant verta atkreipti dėmesį ir į sodinimo atstumus. Aukštaūgiai medžiai sodinami kas 4 m, o skiepyti į pusiau žemaūgius poskiepius kas 2–3 metrus.

Priežiūra: trešnėms tręšti naudojamos organinės (perpuvęs mėšlas, kompostas) ir mineralinės trąšos, kurios įterpiamos vėlai rudenį arba anksti pavasarį. Sausuoju laikotarpiu augalus būtina laistyti. Norint skinti gausų trešnių derlių, reikia išlaikyti skeletinių šakų ir kamieno santykį 1:2 arba 1:3. Trešnės geriausiai dera ant 2–3 metų šakų. Jei medis senas, reikia reguliariai genėti senas, blogai derančias šakas.

Specialistai pataria: dauguma trešnių veislių yra kryžmadulkės, todėl sode turi augti poromis. Atkreipkime dėmesį į skirtingas veisles, žydinčias vienu metu, arba rinkitės savidulkes veisles. 

Atgal į parduotuvę