Mes visi pripratę manyti, kad katės švarinasi nuolat. Ir jos tikrai švarinasi nuolat. Katės skiria 30–50 % savo būdravimo laiko kailio priežiūrai. Kodėl jos taip daro?
- Tai padeda katėms išlaikyti kailį tvarkingą, pašalinti negyvus plaukus, iššukuoti sąvėlas ar net atsikratyti parazitų, jei tokių užsiveisė.
- Palaiko sveiką odą, skatindama riebalų gamybą – riebalų sekreciją. Laižymas paskirsto riebalus ant kailio, sutepa plaukus apsauginiu sluoksniu bei suteikia jam blizgesio. Perteklius irgi pašalinamas laižant.
- Termoreguliacinis mechanizmas. Katės neprakaituoja. Kad atvėsintų save, jos naudoja seiles. Seilės pasiskirsto ant kailio laižymo metu, garuoja ir vėsina.
- Savęs raminimo mechanizmas. Švarinantis smegenyse išsiskiria endorfinai.
Šlifavimo popierių primenantys kačių liežuvėliai turi mažyčius spygliukus, kurie pašalina nešvarumus, susivėlusius plaukus, negyvus plaukus. Kadangi spygliukai nukreipti į vidų, plaukus katės praryja. Jie pasišalina kartu su išmatomis arba katė išvemia kaip plaukų kamuoliukus. Jauni kačiukai plaukus išvemia retai. Su amžiumi katės tampa vis geresnės kailio priežiūroje, todėl nuryjamų plaukų susidaro vis daugiau.
Jei jūsų katė ilgaplaukė, išvemia kamuoliukus ar vemia per dažnai, rinkitės specialų maistą, kuris padės lengviau pašalinti plaukus iš organizmo kartu su išmatomis.
Taip pat rekomenduojama reguliariai šukuoti kates. Tai ženkliai sumažina nuryjamo kailio kiekį. Šukuodami ne tik padėsite katei susitvarkyti, bet ir stiprinsite ryšį su ja. Viena kitos švarinimas yra įprastas veiksmas kačių tarpe. Taip jos parodo draugiškumą, prieraišumą.
Kačių priežiūros priemones rasite čia: priežiūros priemonės.
Kailio priežiūra yra kačių sveikatos barometras:
- Jei katė nesišvarina, kailis praranda sveiką išvaizdą ir blizgesį, atsiranda kvapas. Tai gali signalizuoti apie ligas.
- Emocinės ar fizinės problemos gali paskatinti ir atvirkštinį procesą - perdėtą švarinimąsi. Pavyzdžiui, vienos ar kelių vietų laižymą dėl skausmo ar nerimo. Gali būti sudėtinga suprasti ar priežiūros įpročiai yra „normalūs“, ar per dideli, tačiau stebėdami suprasite pagal simptomus. Dėl pernelyg didelio švarinimosi oda gali atrodyti pažeista ir skausminga, gali atsirasti nuospaudų, infekcijų, pagausės plaukų kamuoliukų vemiant, atsiras net plaukų slinkimas ar išplikimai tam tikrose vietose. Dažniausiai jie susidaro ant užpakalinių kojų, uodegos pagrindo, vidinės šlaunies ar pilvo.
Katės niekada neturi būti baudžiamos už per mažą ar perdėtą kailio priežiūrą. Reikia išsiaiškinti, kas sukelia problemą. Nustatykite priežastis ir jas šalinkite.
Elgesio priežastys
- Stresas ir nerimas: Psichogeninė alopecija dėl streso yra dažniausia kačių perteklinės priežiūros priežastis. Tai įprotis, kurį jos įgyja norėdamos nusiraminti, paprastai dėl aplinkos pokyčių, pvz., persikraustymo į naujus namus, naujų žmonių namuose ar pasikeitusio šeimininkų tvarkaraščio.
- Nuobodulys: jei katė neturi pakankamai veiklos, kuri paskatintų protiškai ir fiziškai, jos gali imtis perteklinio švarinimosi.
- “Perkėlimas”: katės švarinasi, kad emociškai pasijustų geriau. Elgesys, kuris atrodo netinkamas situacijai, bet ramina, vadinamas „perkėlimo“ elgesiu. Jūsų katė gali staiga pradėti švarintis, kai jaučia baimę. Tai padeda mažina įtampą kai nežino, kaip reaguoti į situaciją. Pavyzdžiui, katė, susidūrusi su agresyviu gyvūnu, gali (užuot bėgusi) staiga pradėti pašėlusiai laižytis. Arba galbūt neteisingai įvertino atstumą ir šuolio metu nukrito, o tada iškart pradėjo įnirtingai laižytis. Šiuo atveju švarinimasis tarnauja kaip savęs nuraminimo mechanizmas.
Sveikatos problemos
- Vyresnio amžiaus katės, sergančios artritu arba nutukusios katės, gali nesugebėti pakankamai švarintis. Kreipkitės į veterinarą. Jūs irgi galite jai padėti: šukuokite savo augintinę.
- Jei švarinimasis tampa perdėtas ir net sukelia fizinę žalą (pavyzdžiui, plaukų slinkimą ar odos sužalojimą), būtinai kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Tai gali identifikuoti tam tikras ligas ar skausmą. Katės taip akivaizdžiai kaip šunys neparodo, kad joms skauda. Perdėtas švarinimasis yra vienas iš ženklų, kad kažkas negerai.
Skausmas: dėl skausmo, tokio kaip nuo artrito, katės gali laižyti sąnarius, kad sumažintų diskomfortą. Panašiai gali laižyti pilvą, jei skauda pilvą ar serga šlapimo takų infekcija.
Alergija: alergija maistui, aplinkos alergenams, tokiems kaip žiedadulkės ir dulkės, arba blusų ir vabzdžių įkandimai.
Parazitai: utėlės, blusos, erkės ir odos erkės.
Odos infekcijos: grybelis, taip pat bakterinės ir mielių infekcijos.
Odos opos: Žaizdos ir net tam tikros vėžio rūšys.
Kitos: hipertiroidizmas, diabetas.
Kaip neleisti katei švarintis per daug?
- Jei nerimaujate dėl sveikatos būklės, nuvežkite pas veterinarą.
- Jei priežastis pasikeitimai katės aplinkoje, įveskite tam tikrą rutiną ir ritualus, kad katė žinotų ko tikėtis.
Jei nuobodulys ir veiklos trūkumas, užimkite ją įtraukiančia veikla. Geriausiai tam tiks žaidimai imituojantys grobio medžioklę.
Visus žaislus rasite čia: žaislai katėms.