Paukščių lesinimas žiemą, lesyklėlių parinkimo taisyklės

  KAIP PRIVILIOTI PAUKŠČIŲ Į LESYKLĖLĘ?

Tikriausiai žinote, kad laukiniai paukščiai svarbūs ne tik dėl bioįvairovės. Jie taip pat yra ir puikūs pagalbininkai sode ir darže, nes padeda apsisaugoti nuo kenkėjų pačiu natūraliausiu būdu. Tereikia užtikrinti, kad paukščiai čia lankosi nuolatos. Kaip tą padaryti? Jei keliate inkilus ir lesinate paukščius žiemą, sėkmė beveik garantuota, tačiau yra kelios gudrybės, kurios leis užtikrinti, kad pavyks privilioti būrius paukščių, o jūsų lesyklėlės neliks apytuštės. Ką daryti, kad paukščių atskristų daugiau?

Ornitologai pataria:

  1.     REIKIA DAUGIAU LAIKO

Nuoseklumas yra labai svarbus. Paukščiai dažniausiai būna nepripratę prie naujos lesinimo vietos. Paberkite šiek tiek sėklų dar iš rudens – per daug nereikia, bet kad paukščiukai suprastų, kad jie čia yra laukiami. Kai prisimins gerą vietą, atskris pas jus ir žiemą.

  1.     UŽMIESTYJE SUDĖTINGIAU PRIVILIOTI PAUKŠČIUS 

Mieste daug žmonių įrengę lesyklėles, todėl paukščiai pripratę, kad gali lengvai surasti maisto. O užmiestyje, kaimo vietovėse, prie miško paukščiai dažniausiai ieškosi maisto patys. Sniegui apklojus žemę, paukščiai pritrūksta maisto, tik tada jie patraukia arčiau gyvenviečių, arčiau miesto.

Jei iš anksto būsite paukščiukams parodę, kad maisto gali gauti jūsų lesyklėlėje, tikėtina, kad pas jus jie ir atskris.

  1.     LESINKITE NUOLATOS

Nustoti lesinti yra blogiau negu visai nepradėti. Nereikia pulti lesinti dideliais kiekiais, nereguliariai – žymiau svarbiau yra tęstinumas.

Jei nustojama lesinti, užmiestyje paukščiai į tai reaguoja ypač jautriai. Jei išpuola ekstremaliai šaltos naktys, paukščiai gali neišgyventi, nes ne taip greitai jie suras kitą lesyklėlę. Miestuose yra daug lesinančių gyventojų, todėl didesnė tikimybė, kad paukščiai suras kitą lesyklėlę.

  1.     LESYKLĖLĖS VIETA

Netinkama lesyklėlės vieta gali būti svarbiausia priežastis, kodėl lesyklėlė nesulaukia populiarumo. Labai svarbu, kad lesinimo vieta nebūtų atvira, kad paukšteliai turėtų kur pasislėpti nuo plėšrūnų, pavyzdžiui, paukštvanagių. Paukščiai jaučiasi nesaugiai atvirame sklype – o būtent tokie dažniausiai yra naujakurių kiemai.

Parinkdami lesyklėlei vietą, ieškokite ne arčiau lango, o arčiau krūmų ar medžių. Dar geriau, jei jie su uogomis ar vaisiais, pavyzdžiui, gudobelės, šermukšniai, šaltalankiai, obelys, kriaušės. Pasibaigus derliaus metui, nenurinkite visko, palikite vieną kitą obuoliuką toliau kabėti ant medžio.

  1.     GAL VERTA PAKEISTI LESALĄ? 

Lesalo įvairovė padės privilioti įvairių paukštelių. Jei bersite batono trupinius – jokios naudos. O įvairios sėklos, grūdai, riešutai, lašiniai pritrauks įvairių rūšių paukščių.

Kuo skirtingesnis lesalas – tuo įvairesni paukščiai. Zylutėms patinka saulėgrąžos, riešutai, lašiniai. Kėkštams patinka ir ąžuolo gilės. Mažesniems paukšteliams tinka įvairios sėklos – dar vasarą paskinkite balandų, dilgėlių, o žiemą paberkite surinktų jų sėklų.

Jei kabinate lašinius, jie turi būti nerūkyti, nesūdyti. Apskritai lesalas turi būti kokybiškas, nesurūgęs, nesupuvęs.

  1.     LESYKLĖLĖS PASIRINKIMAS

Jei paukšteliams trūksta maisto, pačios lesyklėlės dizainas jiems mažai rūpi – čia greičiau tik mūsų estetinio skonio reikalas. Žymiai svarbiau yra ne lesyklėlės tipas, o vieta. Tinka ir paprasta namelio formos lesyklėlė, pritvirtinta ant karties ar ant šakos – svarbiausia, kad būtų prie medžio ar krūmo, o ne atviroje erdvėje.

Žinoma, lesyklėlės irgi skiriasi. Cilindro (vamzdžio) formos lesyklėles dažniau lanko didžiosios zylės, mėlynosios zylės, žaliukės. Atviros namelio tipo lesyklėlės tinka zylėms, žaliukėms, o taip pat ir žvirbliams, sniegenoms, alksninukams, kėkštams.

  1.     O JEIGU LESYKLĖLĖJE LANKOSI VARNOS?

Varnoms ir šarkoms lengviau susirasti maisto negu zylutėms ar kitiems mažiems paukšteliams. Varnų šeimos paukščiai dažnai sukiojasi apie atliekų sąvartynus, komposto dėžes, jie prasimaitina apleistuose soduose, kur obelys dar ir dabar gausiai aplipusios obuoliais. Tačiau ir lesyklėlių jie nevengia, taip atbaidydami mažuosius paukštelius, kuriems pagalbos reikia daugiau.

Jeigu varnos ar karveliai per dažnai lankosi jūsų lesyklėlėje, puikiai tiks tinklinis užtvaras – tinklelis su 5 cm akimis apjuosiantis lesyklėlę. Pro tokios skersmens ertmes didieji paukščiai netilps, o mažieji puikiai pralįs.

  KAIP IŠSIRINKTI LESYKLĖLĘ, KAD PATIKTŲ PAUKŠČIAMS?

   PAGRINDINĖS TAISYKLĖS:

Kad lesyklėlė būtų funkcionali ir pritrauktų kuo daugiau lankytojų, svarbu atsižvelgti į kelis niuansus:

  •       Lesyklėlei reikia žemų bortelių. Jie užtikrins, kad lesalas neišsibarstytų papūtus vėjui — nereikės taip dažnai pildyti;
  •       Lesyklėlė turi likti kuo atviresnė — neuždarykite jos sienomis. Taip paukščiai daug mieliau nutūps, nes galės matyti, kas vyksta aplinkui, jausis saugiau;
  •      
    Lesyklėlės šonai turi būti ne per aukšti, nes kitaip didieji paukščiai nubaidys mažesniuosius, kuriems mūsų pagalbos žiemą reikia labiau. 7 cm tarpas nuo bortelio viršaus iki stogo yra pats tas. 
                                        
    PAGRINDINIAI KRITERTIJAI:

    Ne pačios medžiagos, o keli svarbūs principai užtikrins, kad lesyklėlė bus dažnai lankoma paukščių. Svarbiausi elementai yra šie:

    •       Lesyklėlės pagrindas gali būti paprastos medžio lentelės.
    •       Lesyklėlės borteliai. Tinka siauros medinės 5 cm pločio lentelės, prisuktos prie pagrindo.
    •       Atramos stogui. Kad lesyklėlė būtų atvira, puikiai tiks paprasti kuoliukai kaip stogo atramos.
    •       Stogas. Gali būti šlaitinis, gali būti plokščias — atitinkamai privilioja skirtingus paukščius. Plokščias stogas gali privilioti kėkštą. Tai stambesnis paukštis, todėl ir vietos nutūpti jam reikia daugiau — horizontali platforma tam puikiai tinka. Belieka nepamiršti gėrybių paberti ir ant stogo.

    Lesyklėlės forma ar net įdomesnės detalės taip pat gali pritraukti paukščių susidomėjimą. Pritvirtinkite paprastą kuoliuką ar šakelę ant kurios galima užmauti lašinį, paukščių pyragą ar šermukšnių kekę. Tai tikri delikatesai paukščiams.


    Galite šalia pakabinti specialias lesyklėles lašinukams ar riebalų kamuoliukams:


                                


    Lesalas turi būti švarus, negalima dėti maisto likučių, kurie greitai genda. Paukščiams tinka įvairūs grūdai, riešutai bei sėklos. Pasirodo, ir čia skirtingi paukščiai turi savų prioritetų — pavyzdžiui, didžiosios zylės labiau mėgsta saulėgrąžas su lukštais, o naminiai žvirbliai mieliau renkasi sėklas be lukštų. Jei norite sulaukti įvairesnių paukščių — ir lesalas turi būti įvairesnis. 

    LESYKLĖLĖS PRIEŽIŪRA:

    Lesyklėlę reikia kas porą mėnesių išvalyti — taip užtikrinsite, kad lesalas būtų švarus.

    Užpusčius sniegui, nepamirškite pravalyti ir lesalo.

    Paruošta pagal ornitologų rekomendacijas

       

      

Atgal į parduotuvę