Žydinčios vejos įrengimas ir priežiūra

Žydinti veja primena natūralią laukų pievą, kurioje kartu su varpinėmis bei ankštinėmis žolėmis auga ir gėlės. Tačiau šios vejos dar vadinamos alternatyviomis, nes pagal įrengimą ir priežiūrą itin smarkiai skiriasi nuo tradicinių dekoratyvinių vejų. Žydinčia veja galima apželdinti šlaitus ir sunkiai pasiekiamas vietas sklype, kur mažiau vaikštoma, taip pat norint sukurti kaimiškos aplinkos pojūtį. Vejos mišiniams parenkami tokie augalai, kurie žydės visą šiltąjį sezoną.

 

Įrengimas. Nėra griežtų reikalavimų ar taisyklių tokiai vejai įrengti. Nereikia ir idealiai lyginti sklypo kaip kitoms vejoms. Žydinčias vejas galima įrengti dviem būdais:

  • pasėti naujai paruoštoje augavietėje;
  • įvairiais būdais (pjaunant, papildomai įsėjant ar tręšiant) koreguoti esamą žolyną.

Kiekvienu atveju pagal konkrečios augavietės sąlygas ir norimą pievutės aukštį parenkama skirtinga žydinčios vejos žolių ir gėlių mišinio sudėtis.

Priežiūra. Tokios pievutės priežiūra nėra sudėtinga: pirmą kartą pjaunama sezonui įpusėjus, kai peržydi dauguma vienmečių gėlių ir ima ruduoti varpinės žolės, antrą kartą – antrąją spalio dekadą. Anksti pavasarį vienam arui žydinčios vejos išberiama 2–3 kg kompleksinių trąšų. Tolesniais pievos gyvavimo metais stebima, kiek gėlių pasisėjo – sudygo. Jei norima daugiau gėlių, atsėjama.

Tinkamiausi augalai

Varpinės ir ankštinės žolės. Žydinčios vejos pagrindą sudaro varpinių ir ankštinių žolių mišinys, kuris kiekvienu atveju parenkamas pagal augavietės sąlygas. Įrengiant naują pievutę, rekomenduojama rinktis jau sukurtą žydinčių pievų mišinį, o jei koreguojate jau esamą žolyną, verta į jį papildomai įsėti šiuos augalus: dobilus (baltuosius, raudonuosius ar purpurinius), liucernas, esparcetus, facelijas, eraičinus, migles, smilgas ir kt.

Lauko ir darželio gėlės. Parenkamos tokių rūšių gėlės, kurios savo žiedais paįvairins žolyną, bus atsparios aplinkos poveikiui ir gebės pasisėti pačios, o parinktas derinys žydės visą šiltąjį sezoną. Itin tinka aguonos, ežiuolės, ešolcijos, katilėliai, saulutės, kosmėjos, rugiagėlės, flioksai, ramunės ir kt. Taip pat tinka ir retesni žydintys augalai: čiobreliai, šalavijai, kraujažolės, vėdrynai, kmynai, raudonėliai ir kt.

Svogūninės gėlės. Ankstyvą pavasarį žydinčios pievutės vaizdą itin pagyvina įvairios svogūninės gėlės, kurių svogūnėliai pakrikai sodinami atvertus velėną arba prieš sėjant žydinčią pievutę.

Atgal į parduotuvę