Kaip išsirinkti šiltnamį?

Norite užsiauginti ankstyvųjų daržovių ir mėgautis pomidorais, paprikomis ar baklažanais? Įsirenkite šiltnamį. Tai puikus pasirinkimas tiems, kurie nori mėgautis savo užaugintomis daržovėmis jau nuo ankstyvo pavasario. Šiltnamių pasirinkimas labai didelis. Galima įsirengti dengtą stiklu, polikarbonatu ar plėvele, o dydį nulems poreikis ir jam skirta vieta.

Šiltnamio vieta – vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių pasirinkimą. Nepamirškite, kad šiltnamiuose auginami augalai turi gauti daug saulės, tad ir statiniui geriausia parinkti pačią saulėčiausią vietą. Geriausia šiltnamio galus orientuoti į pietus ir šiaurę, o šonus saulė turėtų apšviesti ryte ir vakare.

Šiltnamio dydis

Šiltnamį planuokite pagal poreikius, tačiau patariama įsirengti didesnį. Augalams bus daugiau erdvės, laisviau cirkuliuos oras, geriau išsilaikys šiluma. Be to, rečiau pasodinti augalai gaus daugiau saulės, juos mažiau puls kenkėjai ir ligos. Apskaičiuoti dydį nėra sunku, pavyzdžiui, auginant žemaūgius pomidorus, daigai sodinami 50 x 60 cm, aukštaūgius – 70–80 x 80 cm, o agurkus – 50 x 60 cm atstumu.

Šiltnamių formos     

Populiariausi yra arkiniai arba šlaitiniai šiltnamiai.

Arkinės konstrukcijos šiltnamiuose saulės spinduliai tolygiai pasiskirsto visame plote, todėl augalai gauna vienodą kiekį šilumos ir šviesos. Žiemą ant jų neužsilaiko sniegas. Jie lengviau montuojami ir prižiūrimi.

Šlaitiniai šiltnamiai – puikus pasirinkimas, jei ketinate auginti į viršų besistiebiančius augalus. Jų konstrukcijos yra tvirtos, todėl galima tiesti visų tipų dangas: stiklą, polikarbonatą ar plėvelę. Šlaitiniai šiltnamiai populiarūs ir dėl stogo funkcionalumo. Jame galima įsirengti atidaromus langus, tad šiltnamis geriau vėdinamas.

Jei nėra vietos, tačiau norite užsiauginti ankstyvųjų daržovių, reikėtų rinktis pusinius šiltnamius, įrengiamus šalia pastato.

Šiltnamių danga

Pastaruosius kelerius metus pastebima tendencija, kad daržininkai yra linkę įsirengti polikarbonatinius šiltnamius. Polikarbonatas – tai skaidrus polimeras, išsiskiriantis itin dideliu atsparumu smūgiams, net ir esant žemoms temperatūroms, mechaniškai tvirtas, gerų dielektrinių ypatybių, atsparus radiaciniam spinduliavimui. Polikarbonato lakštai yra lengvai montuojami ir ilgalaikiai.

Stiklas – taip pat viena patvariausių dangų, tačiau ji dūžta. Stikliniam šiltnamiui reikia tvirto karkaso. Tokia danga lengvai praleidžia šilumą, todėl saulėtomis dienomis reikia stebėti temperatūrą ir šiltnamį vėdinti.

Norint šiltnamį įsirengti pigiau, patariama naudoti specialią plėvelę. Tačiau verta atminti, kad taip dengtas šiltnamis nebus tvirtas ir ilgalaikis. Plėvelė klojama ant plastikinio, medinio, rečiau metalinio karkaso. Pagrindiniai plėvelės trūkumai: ji greitai praranda skaidrumą, sutrūkinėja, taip pat ją reikia prieš žiemą nuimti ir atėjus pavasariui uždėti iš naujo. Plėvele uždengtus šiltnamius lengva perkelti į kitą vietą.

Jei norite šiltnamio augalus prižiūrėti lengviau, patariama įsirengti laistymo sistemą, takelius ar lentynas, kuriose galima laikyti ir smulkius įrankius, ir vazonėlius.

 

Atgal į parduotuvę