Kaip išsirinkti vazoną?

Kaip išsirinkti tinkamo dydžio vazoną norint persodinti augalus?

Tinkamiausio dydžio vazonas norint persodinti augalą yra tokio skersmens, kad, išėmus augalą su visomis žemėmis iš seno vazono, jis lengvai kartu su jūsų rankomis galėtų tilpti naujame vazone. Paprastai pasirenkamas 4–6 cm didesnis už ankstesnį.

 

Kuo keraminiai vazonai skiriasi nuo plastikinių? Kokie pranašumai ir skirtumai?

Keraminis vazonas gaminamas iš natūraliai per milijonus metų susiformavusios žemės nuosėdos – molio. Molio sudėtyje gausu mineralinių ir organinių medžiagų. Degant aukštoje temperatūroje suformuotus molinius gaminius, organinės medžiagos sudega, o mineralinės suformuoja tvirtą kristalinę gardelę. Buvęs molinis gaminys pasidaro porėtas kaip kempinė, pilnas mikroskopinių oro burbuliukų – jie yra didžiausias molinio vazono pranašumas, palyginti su plastikiniais. Tuose oro burbuliukuose užsilaiko (bet ne per ilgai) augalams taip reikalinga pastovi drėgmė, sauganti šaknis nuo perdžiūvimo. Augalai kvėpuoja per vazono sieneles. Porėtos molinio vazono sienelės yra kaip termosas. Augalų šaknys apsaugomos nuo staigių temperatūros pokyčių. Molinis vazonas, kaitinamas saulės spindulių, įkaista lėtai, bet neperkaista, nes molyje įsigėręs vanduo garuodamas jį atvėsina.

Kadangi moliniams vazonams išdegti reikia apie +1 000 0C temperatūros (o tai brangu), pramonė pradėjo gaminti pigesnius plastikinius vazonus. Didžiausias plastikinių vazonų pranašumas, aišku, yra jų kaina, be to, jie yra lengvesni, žemė ne taip greitai išdžiūsta, todėl rekomenduojama augalus laistyti rečiau negu augančius moliniuose.

Reikėtų neužmiršti persodinant ar sodinant augalus į plastikinius ir keraminius vazonus įrengti drenažą, nes jų šaknys gali užmirkti.

Kuo skiriasi glazūruoti ir neglazūruoti vazonai? Kokie pranašumai ir skirtumai?

Neglazūruoti vazonai atrodo natūraliausiai. Jų sienelės laidžios orui ir vandeniui, tačiau po kurio laiko ant sienelių gali pradėti kauptis druskos ir jie neteks estetinio vaizdo, pakeis spalvą. Glazūruotų vazonų sienelės sunkiau praleidžia vandenį ir orą, todėl, laikui bėgant, neapsineša druskomis ir ilgiau išlaiko dekoratyvumą.

 

Kuo skiriasi vazonai su skylute ir be skylutės? Kokie pranašumai ir skirtumai?

Vazonai be skylutės – įdėklai – dažniausiai dekoratyvesni, į juos dedami augalai su plastikiniais vazonais, tačiau augalus galima sodinti ir tiesiogiai. Svarbu nepamiršti, kad tada reikalingas storas drenažo sluoksnis, augalų priežiūra bus sudėtinga – gali kilti pavojus perlaistyti.

Augalus, auginamus vazonuose su skylute, paprasčiau prižiūrėti, nes palaisčius po kurio laiko (~30 min.) vandens perteklius išpilamas ir šaknys neužmirksta. Be to, augalų šaknys papildomai vėdinamos.

Ar turi reikšmę vazono forma sodinant ar persodinant augalą?

Prieš sodinant ar persodinant augalą pirmiausia reikia išsiaiškinti jo augimo ypatybes ir vazoną rinktis pagal poreikį. Reikia atminti: jei augalo šaknys auga gilyn, vazoną reikėtų rinktis gilesnį ir siauresnį, jei į plotį – lėkštesnį ir platesnį.

Ar galima augalus persodinti į senus vazonus?

Galima, tačiau juos reikėtų išplauti karštu vandeniu su soda, be to, galima pakaitinti orkaitėje, siekiant apsisaugoti nuo parazitų ir ligų.

 

Kokius vazonus per žiemą galima palikti lauke?

Žiemą lauke pagrindinis priešas – vanduo. Bet koks indas, pripildytas vandens, gali susproginėti iš vidaus, todėl geriausia vazonus laikyti po stogeliu, kad nepatektų vandens. Be abejo, jei nusprendėte augalus auginti vazonuose lauke, rekomenduojama rinktis šamotinius arba plastikinius, ant kurių etiketės nurodyta, jog jie gali žiemoti lauke.

Kokius vazonus reikėtų rinktis balkoninėms gėlėms?

Jei rinksitės keraminius vazonus, labiausiai tiktų paprasti moliniai su skylutėmis ir padėkliukais vandeniui. Geriau rinktis didesnius, nes juose pasodintos gėlių kompozicijos ne tik bus dekoratyvesnės, bet ir augalus reikės rečiau laistyti. Tiesa, plastikinių vazonų pasiūla daug didesnė. Balkoninės vienmetės gėlės geriausiai atrodo loveliuose ar dideliuose pastatomuose vazonuose. Specializuotose parduotuvėse gausu vazonų su įtaisyta automatine laistymo sistema, aprūpinančia augalus reikiamu vandens kiekiu: vazono dugne esantis drenažas sugers vandens perteklių ir atiduos jį šaknims tuomet, kai to labiausiai reikės.

Atgal į parduotuvę