Šliužai ir sraigės: kaip juos išvyti iš daržo?

Prasidėjus pavasariui, o ypač esant lietingiems orams, daržuose ar soduose vis dažniau sutinkami šliužai ir sraigės. Jie labiausiai mėgsta drėgnas ir tamsias vietas, dieną slepiasi po augalų lapais, o vakare maitinasi. Būtent tai dažniausiai tampa daržininkų galvos skausmu. Sraigės minta viskuo, kas šviežia, sultinga ir skanu: lapais, žiedais, vaisiais. Verta paminėti ir tai, kad šliužai labai vislūs, ypač drėgnais metais. Kiekvienas gyvis gali padėti iki 500 kiaušinėlių. Tad, jei nesiimama priemonių, gali nukentėti visas ilgai puoselėtas derlius.

Norint atsikratyti sraigių ir šliužų, pirmiausia sode ar darže reikia nuolat naikinti piktžoles, dažnai bet saikingai laistyti augalus, kad nesikauptų drėgmė, neberti per didelio sluoksnio mulčio, nes jie mėgsta po juo slėptis. Nuėmus derlių, rudenį reikėtų perkasti dirvą. Na, o pastebėtus šliužus ar sraiges iš karto surinkti. Jeigu išrinkti pernelyg sudėtinga, tuomet galima kovoti kitais būdais.

Ekologiški būdai                                                                            

  1.       Gaudyklės. Tam tinka vazonai, kibirai, išskobtas melionas ar netgi lenta. Svarbiausia, kad šliužai turėtų kur pasislėpti. Po nakties rasite daugybę kenkėjų – juos surinkus reikia išgabenti kuo toliau nuo sklypo.
  2.       Vario folija. Ypač tinkama priemonė auginantiesiems daržoves ir prieskoninius augalus pakeltose lysvėse. Folija tiesiog apjuosiamas pakeltos lysvės kraštas. Be to, ja galima apjuosti ir medžių kamienus.
  3.       Pasitelkti į pagalbą šliužų priešus, pavyzdžiui, ežius, turinčius itin didelį apetitą.
  4.       Sausa žemė. Kaip jau minėta, šliužams tinkamiausia terpė yra drėgmė, todėl reikėtų sukurti jiems nepalankias sąlygas. Vienas iš būdų – įsirengti drenažą, kuris padės apriboti šliužų plitimą.
  5.       Užtvarai. Tam naudojami eglių ir pušų spygliai, kiaušinių lukštai, pelenai ar kalkės. Šliužams nepatinka šiurkštus, duriantis ar per sausas paviršius, jie stengiasi jo išvengti ir pasitraukia.
  6.       Gėlės. Šliužus atbaido net vienmečių, lengvai auginamų, spalvingų gėlių mišinys, susidedantis iš kosmėjų, rugiagėlių, žioveinių ir gvaizdūnių.

Cheminis būdas

  1.       Moliuskocidai. Paragavę moliuskocido, šliužai po kelių valandų nustoja ėsti ir pasitraukia į savo slėptuves. Tai visiškai naujas poveikis, kurio rezultatai nesumažėja dėl lietaus ar drėgno oro, kai šliužai būna ypač aktyvūs. Šiuos gyvius labiausiai vilioja drėgni grūdeliai. Sausose vietose, kai nėra lietaus, grūdelius reikėtų retkarčiais sudrėkinti.
Atgal į parduotuvę