Agurkų auginimas ir priežiūra

Agurkai – viena labiausiai mėgstamų daržovių. Kasmet pasaulyje jų išauginama apie 80 mln. tonų, Lietuvoje – apie 17 tūkst. tonų. Agurkuose gausu vitaminų C, B, P bei provitamino A. Be to, vaisių sudaro apie 97 proc. vandens, pašalinančio iš organizmo šlakus bei toksines medžiagas ir mažinančio pakilusią kūno temperatūrą. Agurkus taip pat rekomenduojama valgyti turintiesiems širdies ar kraujagyslių sutrikimų, sergantiesiems kepenų, inkstų ir odos ligomis, diabetu.

Kada sėti? IV-VI mėn.

Kada derlius? V-VIII mėn.

Agurkus galima vartoti tiek šviežius, tiek marinuotus, konservuotus ar raugintus, jų sultis tinka maišyti su bet kuriomis kitomis daržovėmis arba kefyru.

Agurkų sėjimas

Agurkai pagal ilgį skirstomi į trumpavaisius, pusilgius ir ilgavaisius, o pagal odelės tipą – į lygiavaisius, smulkiai ir stambiai kauburiuotus.

Agurkai auginami lauke arba šiltnamyje. Jų sėklas patariama sėti tiesiai į augimo vietą, humusingą ir laidžią orui dirvą, nes augalai nemėgsta būti persodinami. Agurkus galima sodinti ir daigais. Auginant daigus, būtina sėklas 1-2 cm gylyje sėti po vieną į plastikinius ar durpinius vazonėlius, pripildytus specialiai paruošto durpių substrato. Į lauką sėklos sėjamos 1-2 cm gylyje, kai dirva įšyla iki 12-15 °C šilumos. Tai, kada agurkai pradeda derėti, priklauso nuo veislės ir auginimo vietos, bet praėjus maždaug 37-60 dienų, kai sėklos sudygsta.

Agurkų daigų rišimas šiltnamyje

Pasodintus į šiltnamį augalus po 4-7 dienų galima pradėti rišti. Pirmiausia reikėtų šiltnamio viršuje ištempti dvi eiles vielų. Naudojant špagatą augalus patariama rišti „V“ forma, taip jie gaus daugiau šviesos. Stiebų viršūnes apsukti aplink špagatą reikėtų 1-2 kartus per savaitę ir tai daryti nuolatos. Jei augalai bus neberišami, jie pradės kabintis, kur jiems patinka, arba vyniotis ant kitų augalų.

Agurkų priežiūra

Agurkų šaknys paviršinės, todėl būtina reguliariai ir gausiai jas laistyti šiltu vandeniu. Būtina atminti, kad, pradėjus derėti, vaisius reikia skinti kas 2-3 dienas. Užaugę dideli vaisiai naudoja daug maisto medžiagų, todėl sulėtėja naujų agurkų augimas.

Tinkamiausia temperatūra agurkams auginti – 22-25 °C šilumos. Jei ji žemesnė, agurkų šaknys negali pasisavinti maisto medžiagų, jei aukštesnei nei 35 °C, agurkų žiedadulkės tampa sterilios arba agurkai pradeda megzti deformuotus vaisius, tad esant karštam orui būtina vėdinti šiltnamį.

Agurkai tręšiami organinėmis arba mineralinėmis trąšomis vegetacijos metu kas 10-14 dienų.

Norint sulaukti gausaus derliaus, būtina laikytis sėjomainos, todėl lauke į tą pačią vietą agurkus galėsite sėti tik po 2-3 metų.   

Atgal į parduotuvę