Melionų sėja ir auginimas

Melionai – sultingi ir saldūs kaip medus, kilę iš Vidurinės ir Mažosios Azijos, tačiau auga ir Lietuvoje. Vaisiuose gausu cukraus, angliavandenių ir A, C, PP vitaminų, taip pat mineralinės geležies ir ląstelienos. Melionai priklauso moliūgų šeimai. Jų stiebas – šliaužiantis, 3-4 m ilgio, gausiai besišakojantis, tačiau yra ir trumpastiebių ar krūminių veislių. Žiedai geltoni arba oranžiniai. Vaisiai – ovalios ar apvalios formos.

Kada sėti? Šiltnamyje – IV mėn. (daigams), lauke – V-VI mėn.

Kada derlius? VII-VIII mėn.

Atstumai: 60 x 40 cm.

Rekomenduojamos veislės: ‘Emir’, ‘Charentais’, ‘Retato Degli Ortolani Es’, ‘Ananas’.

Melionams auginti parenkamasaulėta ir apsaugota nuo stiprių vėjų auginimo vieta. Geriausiai auga derlingoje, purioje, vidutinio drėgnumo dirvoje. Dirva turi būti maistinga ir trąši. Šiems vaisiams išauginti reikia gerai įdirbtos dirvos. Geriausia temperatūra augti, esant +26-28 oC. Lietuvoje melionus galima auginti šiltnamiuose, o palankiais, saulėtais, šiltais metais ir lauke.

Sėklos sėjamos balandį ir gegužę. Į puodelius, pripildytus derlingo ir puraus substrato, beriama po 1-2 sėklas. Jos daiginamos šiltnamyje arba kambaryje 25-35 dienas. Geriausiai sėklos sudygsta, esant +20-25 oC temperatūrai. Daigai nemėgsta perkėlimo, todėl daigyklose auginami iki perkėlimo į pastovią auginimo vietą. Lietuvoje melionai auginami sodinant jau paaugintus daigus. Į lauką daigai perkeliami nuo gegužės antrosios dekados iki birželio pirmos pusės, kai turi 3-4 tikruosius lapelius. Jie sodinami 25-30 cm gylio ir pločio duobėje, pripiltoje komposto. Į nešildomą šiltnamį daigai sodinami nuo gegužės vidurio.

Melionų daigų priežiūra. Jų šaknys giliai įsiskverbia į žemę, todėl nuolatinė drėgmė gaunama iš gilesnio grunto. Verta atminti, kad augalams nepatinka per didelė drėgmė. Jų negalima perlaistyti, o lieti geriausia šiltu vandeniu. Daigai labai jautrūs šviesos ir šilumos trūkumui, todėl labai svarbu iš anksto parinkti tinkamą vietą melionams auginti. Tręšiami laistant. Papildomai tręšiama 2-3 kartus vegetacijos laikotarpiu, dažniausiai po kiekvieno genėjimo. Vegetacijos pradžioje patariama tręšti daugiau azoto turinčiomis arba organinėmis trąšomis, o užsimezgus vaisiams tręšiama kalio ir fosforo trąšų tirpalu. Šiltnamyje dieną palaikoma +26-30 oC temperatūra, naktį +18-22 oC.

Genėjimas. Šiltnamiuose melionai auginami vertikaliai ir pririšami prie atramų, panašiai kaip agurkai. Pagrindinis stiebas, iki 0,8–1,00 m aukščio, išgenimas. Visos šoninės atžalos šalinamos ir paliekamos tik 3 aukščiau susiformavusios bei gerai išsivysčiusios šakos. Ant kiekvienos atžalos paliekami 1-3 vaisiai, o kitos užuomazgos pašalinamos. Taip pat nupjaunama pagrindinio stiebo viršūnė, silpnos, sergančios šoninės atžalos bei derančių atžalų viršūnės. Vaisiai, užaugę iki 8-10 cm skersmens, dedami į tinklelius ir pririšami prie atramų. Melionus lauke auginti patariama horizontaliai. Optimalus kiekis, užaugantis ant daigo, 3-5 vaisiai.

Maistui vartojami subrendę vaisiai, tačiau renkami ne vienu metu. Nuskintus reikia sunokinti šiltoje, sausoje patalpoje. Prieš šalnas visi vaisiai surenkami. Daugiausia vartojami švieži, tačiau galima džiovinti ar šaldyti. 

Atgal į parduotuvę