Morkų sėja ir auginimas

Morkos – vienos iš seniausiai auginamų daržovių, tačiau anksčiau jos buvo auginamos dėl lapų ir sėklų, o ne dėl šaknies. Morka, kurią šiandien auginame ir vartojame, yra kilusi iš Afganistano, kur pirmą kartą paminėta prieš daugiau kaip tūkstantį metų. Šias daržoves patariama vartoti ne tik norint išsaugoti gerą regą. Jose gausu ir kitų naudingų medžiagų: karotinoidų, vitaminų B1, B2, PP, C, pantoteno rūgšties, flavonoidų. Valgant morkas, oda ilgiau išlieka jaunatviška ir atitolinamas raukšlių atsiradimas.

Kada sėti į dirvą? IV–V, X mėn.

Kada nuimti derlių? VIII–IX mėn.

Morkos pagal vegetacijos trukmę skirstomos į: ankstyvas, vidutiniškai ankstyvas, vidutiniškai vėlyvas ir vėlyvas. Sėjos laikas priklauso nuo to, kokiam tikslui jos auginamos ir kokia pasirinkta veislė. Pavyzdžiui, ankstyvajam derliui morkos sėjamos vėlai rudenį, prieš pat dirvai įšąlant, arba anksti pavasarį, kai tik oro sąlygos leidžia tai daryti. Jei norite išauginti morkų, kurias laikysite per žiemą, reikėtų rinktis vėlyvas veisles ir sėti šalpusniui pražydus (gegužę). Morkų sėklos smulkios ir dygsta lėtai. Joms auginti parenkama lengva ar vidutinio sunkumo dirva. Geriausia – priesmėlis ar lengvas priemolis. Sėklos sėjamos 2-3 cm gylyje (rudenį – ne giliau nei 1 cm), paliekant 60 cm atstumus tarp eilių ir 5–10 cm tarp augalų. Jei sėjama pakrikai, labai svarbu kruopščiai išretinti. Retinama, kai daigeliai užauga 3-4 cm aukščio, paliekami 3 cm tarpai. Morkas taip pat galima auginti iš sėklų juostose. Pasėlį pirmąjį mėnesį svarbu gausiai laistyti, kadangi morkoms dygstant reikia daug drėgmės. Morkos žiemai laikomos sandėliuose ar rūsiuose susluoksniuotos su švariu smėliu, o kaupuose – su žemėmis. Atminkite, kad į tą pačią vietą morkos sėjamos ne anksčiau kaip po 4–5 metų. 

Populiariausi morkų šakniavaisių tipai

„Nantes“ – populiariausias tipas, šakniavaisiai 15-20 cm ilgio, cilindro formos, bukais galais, saldūs ir traškūs.

„Berlikum“ – dažniausiai vidutiniškai vėlyvos ir vėlyvos veislės. Šakniavaisiai panašūs į „Nantes“ tipą: ilgi, šiek tiek storesni prie lapų, buku galu, užauga iki 20–22 cm ilgio.

„Flakkee“ – vėlyvos veislės. Šakniavaisiai stambūs, ilgi – 23–25 cm, smailu galu, sodrios ryškiai oranžinės spalvos. Morkos labai skanios, saldžios ir sultingos.

Šių daržovių sėklų įsigyti interneto parduotuvėje „Zaliastotele.lt“!  

Atgal į parduotuvę