Svogūnų sėja ir auginimas

Kada sėti? II–III mėn.

Kada pikuoti? Kai išauga pirmasis tikrasis lapelis.

Kada nuimti derlių? VIII–IX mėn.

 

Svogūnus rekomenduojama auginti dėl juose esančių baltymų, celiuliozės, mineralinių druskų, vitamino C. Jie išsiskria baktericidinėmis ypatybėmis. Svogūnai skirstomi į aštriuosius ir saldžiuosius. Jie būna vienalizdžiai (‘Shuttgarten Riesen’, ‘Tosca’, ‘Grenada’), mažalizdžiai (‘De Barletta’), daugializdžiai (‘Ambition H’) ir laiškiniai (‘Freddy’, ‘White Lisbon’, ‘Rossa Lunga di Firenze’). Svogūnai dar skirstomi pagal vegetacijos trukmę – yra ankstyvų (derlius po 90–110 d. nuo sėjos), vidutinio ankstyvumo (derlius po 110–130 d. nuo sėjos) ir vėlyvų veislių (derlius po 130–160 d. nuo sėjos). Ropelės būna geltonu (‘Elista’, ‘Globo’), raudonu (‘Ramata Rosso di Milano’), baltu lukštu (‘Albienka’). Svogūnų ropelių dydis priklauso nuo veislės ir augimo sąlygų: maitinamojo ploto, maisto medžiagų kiekio, drėgmės ir t. t.

Svogūnų sėklos negiliai (iki 1 cm gylio) eilėmis sėjamos į durpių substrato pripildytas daigyklas ar kitas talpyklas. Joms dygti tinkamiausia minimali temperatūra yra +2–4 0C. Svogūnams optimali augimo temperatūra yra +19 0C, bręsti palankiausia +25–35 0C temperatūra. Į dirvą daigai perkeliami balandžio– gegužės mėnesį. Jie sodinami 20 cm atstumu tarp eilių ir 5 cm tarp augalų.

Specialistai pataria

Geriausiai svogūnai auga priesmėlio ar priemolio dirvoje, tačiau galima auginti ir humusingoje šiltoje smėlio dirvoje. Be to, rekomenduojama dirvą sukasti iš rudens, kad per žiemą susigulėtų.

Jei svogūnų sėklas sėjate tiesiai į dirvą, patartina su jais pasėti ir ridikėlių, salotų, nes svogūnus labai nustelbia piktžolės. Ridikėliams ar salotoms sudygus ir išryškėjus eilutėms, reikia supurenti tarpueilius.  

Atgal į parduotuvę