Aviečių sodinimas ir priežiūra

Kada sodinti? Idealus laikas sodinti avietes, gervuoges – ruduo, tačiau sodinukus augintus vazonėliuose galima sodinti visą šiltąjį sezoną.

Kada derės (derlius)? Rugpjūčio spalio mėn.

Vieta ir gruntas: tinka  derlinga, vidutinio drėgnumo dirva. Visiškai netinka dirva su užsistovinčiu vandeniu (net ir trumpą laiką),  rūgštingumas apie pH  6,5. Netinka ir smėlingos dirvos.  Prieš sodinant pageidautina tręšti organinėmis ar mineralinėmis trąšomis. Priešsėliams netinka bulvės ir pomidorai, nes jie yra grybinių ligų „šeimininkai“, kurie kenkia ir aviečių šaknims.

Sodinimas: sodinama vėlyvą rudenį arba ankstyvą pavasarį. Profesionalai siūlo avietes sodinti rudenį, nes dar prie +4° C avietės vegetuoja ir spėja prigyti, pasodinus iš rudens, kitąmet užauginami  stiprūs augalai, pasodinus pavasarį (o paprastai dar ir suvėluojama), dėl pavasarinių sausų orų nepakanka drėgmės, sodinukai užauga blogesni. Gervuoges ir juodas avietes geriau sodinti pavasarį, nes esant besniegei žiemai naujai pasodinti  sodinukai  gali pašalti. Sodinama 0,5 m atstumais. Tarp eilių palikti  pakankamus tarpus, kad patogu būtų prižiūrėti. Sodinama sekliai – duobutės kasamos apie 15 cm gylio, tokiame pat gylyje kaip augo anksčiau, šaknys užberiamos tik keleto (24 cm) žemes sluoksniu. Jei sodinama rudenį reikia supilti kauburėlius žemės, kuriuos pavasarį reikia išsklaidyti. Palaistyti ir labai gerai priminti.  Avietėms reikia įrengti atramas.

Atsargiai !!! Sodinant nepažeiskite prie augalo šaknų esamo pumpuro – nuo jo vystimosi priklausys sėkmingas augimas.

Priežiūra: pasodinus avietes būtina nukirpti esamą stiebą prie žemės. Gervuogėms ir juodoms avietėms paliekama apie 20 cm stuobrelį.

Avietės, gervuogės turi tendenciją suaugti į ištisus sąžalynus. Krūmus reikia retinti. Pavasarį peržiūrėti krūmus ir palikti 8–12 stiprius sveikus pernykščius stiebus. Likusius pašalinti. Vegetacijos metu augant naujiems stiebams, kai jie pasiekia 15 cm ūgio, silpnus stiebus reikia išpjauti  Krūme paliekama augti 10–15 stiprių naujų stiebų stiebų. Neretinant ne tik negaunamas didesnis derlius, bet uogos būna smulkios, nepatogi priežiūra. Išgenėtus nuderėjusius dvimečius stiebus išpjauti prie pat žemės galima iš karto po uogų surinkimo, bet galima palikti iki rugsėjo. Tada stiebai jau būna sudžiūvę, paprasčiau juos atskirti, lengviau išlaužti senus stiebus, mažiau darbo sąnaudų negu vasarą.  

Remontantinės (pakartotinio derėjimo) avietės gausiau dera ant vienmečių stiebų, todėl patartina auginti kaip rudeninę veislę.  Tokiu atveju rudenį, nurinkus derlių, reikia nupjauti nuderėjusius stiebus. Jeigu paliekami nuderėję stiebai,  ant jų antras derlius gaunamas kitą pavasarį. Tada atiderėję stiebai iš kart nupjaunami nurinkus pavasarinį derlių, tačiau naujai išaugę stiebai rudenį duoda mažesnį derlių. Ant vienmečių stiebų pradeda nokti nuo rugpjūčio vidurio, o ant antramečių birželio gale - liepos pradžioje.

Dažnai gervuoges sodinamos ir į konteinerius arba didelius puodus: kuo didesni, tuo geriau. Vienas ketvirtis puodo  užpildomas degto molio granulėmis (keramzitu), taip gaunamas geras drenažas. Suprantama, puode ar konteineryje žemė turi būti gerai patręšta. 

Gervuogės mažiau plinta šakninėmis atžalomis, dauginti galima viršūnėmis arba horizontaliomis atlankomis, nes palinkę prie žemės stiebai, įsišaknija patys. Norint patiems pasidauginti gervuogių, vienmetės atžalos vasarą 12 kartus patrumpinamos, nukarpant joms viršūnėles. Jos pradeda daugiau šakotis, o išsišakoję stiebai prilenkiami prie žemės. Iki rudens gerai įsišaknija, o kitą vasarą nukarpyti daigeliai sustiprėja.

Kultūrinės gervuogės daug kuo pranašesnės už avietes, atsparios sausroms, ne tokios reiklios dirvai, derlingesnės, jas retai nepuola kenkėjai bei ligos.

 

Rekomenduojamos auginti veislės: 

Avietės: Polana, Polka, Golden Queen (geltonos)

Gervuogės: Gazda 

Atgal į parduotuvę