Kaip sodinti ir prižiūrėti formuojamas gyvatvores

Formuojamos gyvatvorės teritorijai suteikia griežtumo, tvarkingumo, tačiau jas reikia nuolat prižiūrėti. Gyvatvores galima auginti neaukštas – 30–50 cm, vidutinio aukščio – iki 3 m ir aukštas – jų aukštis viršija 3 metrus.

  

Kada sodinti? Sodinukai, kaip bet kurie kiti medžiai ir krūmai atviromis šaknimis, gali būti sodinami pavasarį ir rudenį, tačiau tokiu atveju svarbu saugoti, kad nesudžiūtų augalų šaknys. Gyvatvores, formuojamas sodinukais, augintais vazonėliuose, galima sodinti visu šiltuoju sezonu.

Sodinimas. Norint užauginti gražią gyvatvorę, pirmiausia reikia tinkamai paruošti sodinimo vietą – prastą dirvožemį pagerinti kompostu, durpėmis, sunkų – smėliu. Be to, pasirūpinkite drenažu, kad kaskart palijus neužsistovėtų vanduo (nes mirks augalų šaknys). Gyvatvorė bus tiesi, jei įtempsite virvę ir pagal ją kasite duobes arba griovį. Sodinant visžalius augalus geriausias atstumas tarp jų – 50–70 centimetrų. Lapuočius galima sodinti tankiau – viena eile kas 30 cm, o dviem eilėmis šachmatų principu – 30 x 30 centimetrų.Gyvatvores rekomenduojama sodinti 2,5–3 m nuo vaismedžių.

Genėjimas. Spygliuočių gyvatvorės karpomos vasaros pradžioje ir pabaigoje, kad prieš lietingus orus dar spėtų užsisakuoti karpant padarytos žaizdos. Negalima spygliuočių karpyti žiemą! Šonines sieneles kirpkite su nedideliu apie 5–10º praplatėjimu į apatinę dalį, tuomet apatinės šakos, gaudamos papildomai šviesos ir vandens, mažiau pliks, bus vešlesnės.

Formuojamoms gyvatvorėms rekomenduojami augalai

Eglės – galima formuoti iki 2–4 m aukščio gyvatvorę. Pasodinę karpyti pradėkite nuo trečių metų ir vėliau ją taip formuokite du kartus per sezoną. 

Europiniai maumedžiai – galima formuoti 1–1,5 m ir aukštesnes gyvatvores. Pasodinę karpykite nuo trečių metų.

Vakarinės tujos – lengviausia prižiūrėti iki 1,5 m aukščio gyvatvores, tačiau galima auginti ir aukštas, tik reikia atminti, kad bus sunkiau prižiūrėti. Karpyti pradėkite iškart pasodinę. Tujas, kaip ir kitus augalus, būtina tręšti. Jų šaknys yra paviršinės, todėl maistingąsias medžiagas gali savintis iš šalia esančių augalų.

Ligustrai, skroblai ir sedulos – tinkami 1–2 m aukščio gyvatvorei auginti. Reikėtų žemai prikirpti iškart pasodinus, vėliau – 2 kartus per metus.  

Atgal į parduotuvę