Serbentų sodinimas ir priežiūra

Kada sodinti? Anstyvą pavasarį arba rudenį, tačiau sodinukus augintus vazonėliuose galima sodinti visą šiltąjį sezoną.

Kada derės (derlius)? Birželio liepos mėn.

 

Vieta ir gruntasNuo seno auginami vaiskrūmiai raudonieji ir baltieji serbentai gana nereiklūs dirvožemiui. Gerai auga dirvoje, kurios pH 6,2–6,7.

Reiklesni dirvožemio sudėčiai, trąšumui, drėgmei, organinėms trąšoms  yra juodieji serbentai. Geriau mėgsta neutralią ar net šiek tiek kalkingą dirvožemį.

Sodinimas: duobės paruošiamos tokio dydžio, kad lengvai tilptų ir neužsilenktų šaknys (žinoma visada geriau paruošti didesnes, kad šaknys lengvai skverbtųsi į purią dirvą), užpilamos pagerintu dirvožemiu, paliejama. Jeigu dirva labai skurdi, duobę derėtų iškasti didesnę. Sodinama iki 8–10 cm giliau negu augo sodinukas – taip krūmas daugiau išleidžia atžalų, greičiau didėja derlius.

Pirmais metais po pasodinimo reikia genėti – virš žemės palikti tik 2–3 pumpurus. Kitais ir vėlesniais metais juodieji ir spalvoti serbentai genimi skirtingai.

Juodieji serbentai dera ant vienmečių šakų, kurių trumpinti nereikia. Kitais metais reiktų išgenėti silpnas šakas, palikti krūme 4–5 vienmečius stiebus ir 3–4 dvimečius ir trimečius. Stiebai senesni negu 4 metų  beveik nustoja derėti – juos reikia išpjauti.

Raudonųjų ir baltųjų serbentų genėjimas. Kitais metais po pasodinimo paliekama 4-5 stiprios šakos, kurios sutrumpinamos iki 30–40 cm. Kitais ir visais po to einančiais metais taip darome su naujomis vienmetėmis šakomis. Senesnių šakų netrumpiname.

Priežiūra: Tręšti naudojamos organinės (perpuvęs mėšlas, kompostas) ir mineralinės trąšos, kurios  paprastai  įterpiamos vėlai rudenį arba anksti pavasarį.  Negalima kalkinti ir tręšti vienu metu.

Rekomenduojamos auginti veislės: 

Raudonieji: Jonkheer Van Tet's

Juodieji: Bona, Tisel, Ruben

Baltieji: Jutenborgo  

Atgal į parduotuvę