Našlaičių sėja ir auginimas

Našlaitės – vienos anksčiausiai pavasarį žydinčių gėlių. Liaudiškai dar vadinamos akelėmis, broliukais, lazdynėlėmis, našlutėmis, sesutėmis. Svarbiausia jų ypatybė – žiedų įvairovė ir nesudėtinga priežiūra. Nors našlaitės yra dvimetės, dažniausiai auginamos kaip vienametės. Kerelis gali užaugti iki 30 cm aukščio, o įvairiaspalviai žiedai pasiekti net 10 cm skersmenį. Šios gėlės auginamos labai įvairiose vietose: gėlynuose, balkonuose, kapinėse. Sodinamos grupėmis, eilėmis ar pavieniui. Gali sudaryti grupes kartu su tulpėmis ir hiacintais.

Rekomenduojamos auginti veislės. Darželinės našlaitės (Viola x wittrockiana): ‘Bergwacht’, ‘Lord Beaconsfield’, ‘Firnenschnee’, ‘Silverbridge’, ‘Orange Sun’, ‘Rhinegold’, ‘Flame’, ‘Spanish Eyes’, ‘Morpheus’, ‘Orange Violet’, ‘Red Wing’; tiesiaragės našlaitės (Viola cornuta): ‘Morpho’, ‘Orange Jump Up’.

Kada sėti? Našlaites galima sėti net tris kartus: birželio pabaigoje – liepą (žydės rudenį ir kitų metų pavasarį); rugpjūtį (žydės anksti pavasarį); sausį (auginamos patalpoje, žydės pavasarį).

Sėjimas. Našlaites galima sėti tiesiai į dirvą arba daigyklas. Sėklos sėjamos į lengvą, purią, drėgną ir derlingą dirvą. Jos paskleidžiamos po daigyklą ir užberiamos 0,5–1 cm durpių sluoksniu.Našlaitės dygsta tamsoje, todėl rekomenduojama daigyklas ar lysves uždengti medžiaga ar agroplėvele. Daiginant būtina ne aukštesnė kaip +15–20 °C temperatūra. Laikant pasėlį aukštesnėje temperatūroje, sėklos gali visai nesudygti. Pasirodžius pirmiems daigeliams, dangalą nuimti ir toliau auginti šviesoje.

Kada sudygta? 14–18 dieną.

Pikavimas. Po 4–6 savaičių daigai išpikuojami kas 10 cm lysvėse arba į atskirus vazonėlius. Paliekami tvirčiausi, sveikiausi, diegavirtės nepažeisti daigai.

Kada žydės? Balandį–birželį, rugsėjį–lapkritį arba dar ilgiau.

Vieta ir gruntas. Darželinės našlaitės ilgiausiai išlieka dekoratyvios augdamos saulėje ar daliniame šešėlyje. Geriausiai auga derlingose, vidutinio priemolio dirvose, gausiai patręštose kaliu ir fosforu.

Sodinimas. Į nuolatinę vietą našlaitės sodinamos rudenį arba pavasarį 15–20 cm atstumais. Geriausia sodinti rudenį – rugsėjį, tuomet našlaitės žydi anksčiau ir gausiau. Našlaičių šaknys tvirtos ir tankios, todėl šiuos augalus galima drąsiai persodinti ir žydinčius.

Specialisto patarimas. Našlaičių dekoratyvumas, žydėjimo laikas, trukmė, žiedų gausa priklauso nuo pasirinktos veislės savybių ir klimato sąlygų pavasarį. Jeigu pavasaris vėsus ir lietingas, našlaitės žydi visą birželį ir dar ilgiau. Jei pavasaris sausas ir šiltas, našlaitės žydi trumpiau, žiedai būna smulkesni. Dėl drėgmės trūkumo žiedai susmulkėja, augalai nustoja žydėti ar visai nudžiūsta. Todėl norint kuo ilgiau džiaugtis dekoratyviais augalais – reikia reguliariai laistyti.

Atgal į parduotuvę