Kada sėti? II–III mėn.
Kada pikuoti? Kai išauga 3–4 tikrieji lapeliai.
Kada žydės? VI–IX mėn.
Petunijos į Lietuvą atkeliavo iš Pietų Amerikos. Visame pasaulyje auga iki 35 jų rūšių. Petunijos – bulvinių šeimos augalas ir gimtinėje, kur auga natūraliai, laikomos daugiamečiais augalais, tačiau mūsų krašte tai vienmetis augalas.
Petunijos žydi gana ilgai, o auginti jas nėra sudėtinga. Išskiriamos kelios petunijų rūšys:
- smulkiažiedės (dažnai vadinamos kalibrachojomis: ‘Kabloom® Deep Blue’, ‘Kabloom® Deep Pink’ ir dažnai vadinamos surfinijomis: ‘Easy Wave H Plum Vein’, ‘Easy Wave H Red’, ‘Wave H Purple Improved’);
- didžiažiedės (‘Karkulka’, ‘Touha H Burgundy’, ‘African Sunset’, ‘Snowball’ bei mišiniai granulėmis, kurias ypač lengva sėti: ‘Blueberry Lime Jam’ ir ‘Lime Coral’);
- pilnavidurės (‘Cascade H’, ‘Pirouette H Purple’, ‘Duo H Rose & White’, ‘Duo H Salmon’).
Petunijų sėklos sėjamos vasarį ir kovą. Sėklos smulkios, sėjamos į daigyklas arba durpines tabletes. Mažiau patirties turintiems gėlininkams rekomenduojama rinktis dražuotas sėklas, apveltas rišliu organinių ir mineralinių trąšų mišiniu. Tokias sėklas ne tik lengviau pasėti, bet ir sudygę daigeliai augs greičiau. Nei dražuotos, nei nedražuotos sėklos žeme neužžeriamos, tik lengvai įspaudžiamos į dirvą ar tabletę. Pasėtas sėklas rekomenduojama pridengti ir laikyti uždengtas, kol sudygs. Kartą per dieną pasėlį reikėtų atidengti, kad pasišalintų kondensatas.
Petunijoms sudygti reikalinga +23–25 °C temperatūra. Dirvos paviršių reikėtų palaikyti drėgną, bet ne šlapią. Sėklos sudygsta po 10–15 dienų. Daigai auginami +20 °C temperatūroje. Labai svarbu, kad augant daigams netrūktų šviesos. Išaugus 3–4 tikriesiems lapeliams, daigai išpikuojami 2 cm atstumu. Gegužę ar birželį daigai perkeliami į nuolatinę augimo vietą.
Specialistai pataria
Norint paskatinti augalo šakojimąsi, reikėtų skabyti ūglius. Rekomenduojama nugnybti viršūnėlę, tai paskatins didesnį ūglių kiekį. Žydėjimas prasidės vėliau, tačiau augalas džiugins didesniu žiedų skaičiumi. Be to, reikėtų pašalinti ir peržydėjusius žiedus – tai irgi skatina naujų žiedpumpurių formavimąsi.
Augalus reikia tręšti. Tai užtikrina ilgalaikį ir gausų žydėjimą. Šį darbą reikia atlikti 2–3 kartus per mėnesį. Tręšiama mineralinėmis trąšomis su kaliu ir mikroelementais.