Kokias kambarines gėles auginti mokyklos klasėje?

Mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad augalų žaluma teigiamai veikia ir fizinę, ir psichologinę savijautą. Taip pat augalai gali pakeisti erdvę – juose būna jaukiau ir maloniau dirbti ar mokytis.

Tyrimų duomenimis, patalpose, kuriose auginami augalai, keliais procentais pakyla darbingumas, jaučiamas mažesnis stresas. Be to, svarbi ir dar viena augalų ypatybė – jie mažina CO2 (anglies dioksido) kiekį aplinkoje. Todėl nieko keista, kad visose mokyklų klasėse rekomenduojama turėti augalų, nes būtent jose vaikai praleidžia daugiausia laiko.

Taigi kokie kambariniai augalai gali augti klasėje? Visų pirma reikėtų rinktis tokius, kuriems nereikia daug priežiūros ir ypatingų augimo sąlygų. Tinkamai parinkti augalai ne tik papuoš erdvę, bet ir vaikai galės įsitraukti į augalų priežiūrą bei auginimą ir stebėti augalų skirtumus, taip susipažindami su jų įvairove.

Storalapis (Crassula) – vienas iš augalų, kuriems nereikia daug priežiūros. Dekoratyvus, išsiskiria mėsingais, storais, blizgančiais žaliais lapais, labai gausiai žydi smulkiais baltai rausvais žiedais. Storalapis dar vadinamas laimės arba pinigų medžiu. Augalui dažniausiai priskiriamos sėkmės ar pinigų pritraukimo ypatybės. Šie augalai puikiai valo patalpos orą. Laistoma kartą per savaitę, substratas tarp laistymų turi pradžiūti. Dažniausiai apie drėgmės trūkumą išduoda susiraukšlėję lapai. Vasarą mėgsta purškimą per lapus. Tręšiamas kas 2 savaites sukulentinių augalų mineralinėmis trąšomis.

Kalankė (Kalanchoe) – sukulentų šeimai priklausanti, ypač ilgai žydinti gėlė, visus metus džiuginanti įvairiaspalviais žiedais. Kilusi iš Madagaskaro, puikiai auga ir Lietuvoje namų sąlygomis. Pavasario–rudens laikotarpiu laistoma saikingai. Nepakenčia užmirkimo. Kartą per mėnesį tręšiama. Norint pakartotinai sulaukti žiedų, peržydėję žiedai nukerpami, gausiai paliejama ir vazonėlis pastatomas silpniau apšviestoje vietoje. Mėnesį nelaistoma, vėliau perstatoma į nuolatinę vietą ir vėl pradedama saikingai laistyti.

Chlorofitas (Chlorophytum) – labai nereikli kambarinė gėlė, priklausanti lelijinių šeimai. Išsiskiria ilgais lancetiškais lapais, kurie būna margi arba vienspalviai. Žiedai nėra labai dekoratyvūs, dažniausiai auginama dėl lapijos. Puikus augalas mokykloms ir namams, nes labai gerai valo orą! Chlorofitai puikiai jaučiasi saulės spinduliuose, todėl geriausia auginimo vieta – palangė. Laistoma reguliariai, substratas turi būti nuolat drėgnas, tačiau nepalaisčius nežus, tik apdžius lapų pakraščiai. Tręšiama kas 2–3 savaites skystomis trąšomis. 

Orchidėja (Orchidaceae) – viena populiariausių gėlių dėl savo elegantiškų žiedų ir nesudėtingos priežiūros. Norint sulaukti gausybės žiedų, rekomenduojama auginti šviesioje ir šiltoje vietoje. Geriausia ne laistyti, o mirkyti kartą per savaitę. Būtina tręšti 1–2 kartus per mėnesį specialiomis orchidėjų trąšomis. Dažniausiai namuose auginami falenopsiai (Phalaenopsis), tačiau ieškantiesiems įdomesnių žiedų rekomenduojama pasidairyti ir į kitų rūšių orchidėjas: miltonija (Miltonia), dendrobis (Dendrobium), cimbidis (Cymbidium), kambrija (Cambria), raibuolė (Paphiopedilum), katlėja (Cattleya), brasija (Brassia), oncidija (Oncidium), zigopetalas (Zygopetalum).

Tilandsija (Tilandsia) – bromelijinių šeimos, epifitinis augalas, kuris šaknimis tvirtinasi prie medžių kamienų ar uolienų. Tilandsijoms nereikalinga nei žemė, nei vazonas. Viskas, ko reikia: šviesa, drėgmė ir oras. Tilandsijoms būtinas gaivus oras, todėl jos auginamos patalpoje, kur atsidaro langas. Kambaryje šiems augalams parinkite šviesiausią vietą. Tilandsijos gali būti auginamos ant medžio žievės, šakos arba paprasčiau – moliniame vazone, stikliniuose induose. Indas turi būti atviras, jame turi nesikaupti perteklinis vanduo arba jį galima lengvai pašalinti. Kompozicijai naudojant šakas arba medžio žieves, rekomenduojama jas pamerkti į švarų vandenį. Jokiu būdu nenaudojama apdirbta mediena. Joje yra tilandsijoms kenksmingų medžiagų.

Atgal į parduotuvę