Puošniausiąją karpažolę 1828 m. atrado ir pristatė Joelis Robertsas Poinsettas. Jo garbei ši gėlė ir įgavo antrąjį vardą – puansetija, kuris, beje, dažniau vartojamas nei botaninis.
Natūraliai paplitusios Centrinės Amerikos teritorijose, kurioms būdingi sausieji atogrąžų miškai. Tai daugiametis augalas, kuris priklauso karpažolinių šeimai. Gimtinėje užauga iki 4 m masyviais krūmais, tačiau mūsų kambario sąlygomis pasiekia iki 1 m aukštį. Atpažįstama iš tamsiai žalių dantytų lapų, kurių ilgis gali siekti 6–12 cm. Pažiedlapiai nusidažo veislei būdinga spalva – raudona, oranžine, rožine, balta, marga. Jie dažnai klaidingai vadinami žiedlapiais ar žiedais. Kaip pažiedlapiai nusidažo tokia ryškia spalva? Fotoperiodizmo būdu, kai 6–8 savaites trumpinamas dienos šviesos laikas iki 12 valandų. Tikruosius puansetijų žiedus galima pamatyti pažiedlapių centre – tai geltonos spalvos susitelkusios kekės.
Tikriausiai nenuostabu, kad raudonos puansetijos yra perkamiausios, tačiau taip pat populiarios baltos ir kreminės spalvos veislės. Kasmet JAV per šešias savaites parduodama maždaug 70 milijonų puansetijų iš daugelio auginamų veislių.
Nacionalinė puansetijos diena visame pasaulyje minima gruodžio 12 d. Ši data žymi Joelio Robertso Poinsetto mirties dieną. Nors ši tradicija atsirado JAV, dabar vis labiau populiarėja ir Europoje.
Puansetijas galima auginti kaip daugiametį kambarinį augalą, nors įprastai manoma priešingai. Tad kodėl šiais metais nepabandžius jos išlaikyti ir kitais metais puošti namus ta pačia puansetija?
- Pirkdami puansetiją, apžiūrėkite, ar nesimato pažeidimų, nebyra lapai, ar ji prekybos centre stovi atokiau nuo durų, nes šie augalai bijo skersvėjų.
- Svarbu apžiūrėti puansetijos žiedus, kad jie nebūtų apdžiūvę ar nubyrėję.
- Pakelkite vazoną: substratas neturi būti perdžiūvęs arba perlaistytas. Kitaip augalas vėliau gali sureaguoti į perdžiūvimą ar perlaistymą, t. y. jau parsinešus namo gali numesti lapus.
- Pernešant augalą iš prekybos centro iki namų, būtina jį apvynioti, kad šis nepajustų didelio temperatūrų skirtumo ir nesušaltų.
- Puansetijos nemėgsta užmirkimo, todėl laistykite saikingai – iki kito laistymo substratas turi pradžiūti. Geriau sausiau, negu užmirkusios šaknys.
- Nuolatos stebėkite, kaip augalo lapai reaguoja į laistymą. Jeigu pradeda geltonuoti ir kristi, keiskite laistymo dažnumą.
- Laistymo dažnumas priklauso nuo to, kokioje patalpoje laikote augalą. Jeigu laikote šalia radiatoriaus (nerekomenduojama) arba jei jūsų patalpoje labai šilta, reikės laistyti dažniau. Geriausia stebėti substratą ir pakelti vazoną, jeigu jis lengvas ir sausas – laikas lieti. Geriau toleruoja mirkymą iš apačios negu laistymą per vazono viršų. Laistykite kambario temperatūros vandeniu.
- Norint džiaugtis ryškiomis spalvomis visu kalėdiniu laikotarpiu, patariama kas dvi savaites naudoti skystas žydinčių augalų trąšas.
- Kuo daugiau šilumos (15–22 °C) ir šviesos (pietinė pusė), tuo geriau jaučiasi ir atrodo puansetija. Laikant arčiau langų, reikia saugoti nuo skersvėjų.
- Po žydėjimo nukrenta lapai ir žiedai, tada būtina nugenėti iki 10 cm ir laikyti ją 13 °C temperatūroje iki gegužės mėnesio.
- Po ramybės periodo pavasarį laikas persodinti į didesnį vazoną, derlingą substratą ir toliau auginti 15–18 °C temperatūroje.
- Lapkričio mėnesį laikas nuspalvinti pažiedlapius – 12 valandų ryškios šviesos ir 12 valandų visiškos tamsos.
Taigi, ši kalėdinė gražuolė gali puošti jūsų namus ne vienerius metus, todėl tikrai verta pasistengti ją išlaikyti. Manoma, kad puansetija dar ilgai bus vienas iš kalėdinių simbolių, tad laikas geriau ją pažinti ir išmokti auginti.