Kodėl mūsų augintiniams reikia baltymų

Baltymai yra svarbi gyvūnų audinių statybinė medžiaga. Tiek katėms, tiek šunims baltymai yra būtina maistinė medžiaga kartu su riebalais, vitaminais, mineralais ir vandeniu. Maistinius baltymus gyvūnų organizmas naudoja plaukams, odai, raumenims (įskaitant širdį), kremzlėms, sausgyslėms ir raiščiams formuoti, taip pat fermentams, kurie palaiko visas medžiagų apykaitos reakcijas organizme, hormonams. Katės ir šunys yra gerai prisitaikę naudoti baltymus kaip energijos šaltinį.

Šunys ir katės yra kilę iš plėšrūnų, tačiau evoliucijos eigoje šie gyvūnai prisitaikė gyventi prie žmogaus. Vis tik dėl savo atliekamų funkcijų šunys prisitaikė labiau. Dabar šunys klasifikuojami kaip visaėdžiai. Šunų mitybą yra žymiai įvairesnė. Šunys geriau gali išgauti sau reikalingas maistines medžiagas iš augalinių produktų. „Visaėdis“ reiškia, kad šunys pradėjo valgyti mėsos ir augalinės kilmės maistą. Šunys net galėtų išgyventi laikydamiesi vegetariškos mitybos. Tačiau norint, kad jie klestėtų, racioną daugiausiai turėtų sudaryti gyvulinės kilmės baltymai su nedidele dalimi vaisių ir daržovių.  Katės vienareikšmiškai klasifikuojamos kaip mėsėdės. Kačių organizmas yra pritaikytas virškinti mėsą.

 

Kas yra geras baltymų šaltinis katėms ir šunims?

Baltymų galima rasti tiek gyvūninės kilmės, tiek augaliniame maiste. Šunims ir katėms baltymų šaltinis, galintis geriausiai patenkinanti jų organizmo poreikius, yra gyvūniniai baltymai. Baltymai –  stambiamolekuliai organiniai junginiai (makromolekulės), sudaryti iš αaminorūgščių liekanų, sujungtų peptidiniu (kovalentiniu) ryšiu. Suvartojus baltymus, organizmas juos suskaido į aminorūgščių komponentus ir paverčia naujais organizmo baltymais. Naujojo baltymo aminorūgščių seka skirsis nuo pirminio gyvūno suvalgyto baltymo, priklausomai nuo to, kam organizmas tą naują baltymą naudoja. Pavyzdžiui, kailiui turės gana skirtingą aminorūgščių sudėtį, palyginti su hormonu insulinu.

 

Baltymų poreikio svarba kasdienėje mityboje

Šunims reikia 22 aminorūgščių, kad susidarytų reikalingi baltymai. Šuns organizmas gali pasigaminti maždaug pusę jų, tačiau likusi dalis turi būti gaunama iš maisto, kurį jūsų augintinis valgo kasdien. Bet kurių būtinų aminorūgščių trūkumas laikui bėgant gali sukelti sveikatos problemų. Dešimt amino rūgščių laikomos „būtinomis/esminėmis/nepakeičiamomis“ šunims ir vienuolika katėms. Šie baltymai būtinai turi būti gaunami su maistu, nes organizmas negali jų pasigaminti. Gyvūninės kilmės baltymuose yra daug geresnis šių nepakeičiamų aminorūgščių balansas ir kiekis nei augaliniuose baltymuose.

 

Baltymų yra mėsoje, kiaušiniuose ir pieno produktuose, taip pat kai kuriuose grūduose ir ankštiniuose augaluose. Šuns kūnas negali kaupti baltymų, kaip riebalų ir kitų maistinių medžiagų, todėl šios maistinės medžiagos turi būti kasdieniame racione. Priklausomai nuo jūsų augintinio amžiaus, aktyvumo lygio ir kitų veiksnių, baltymų poreikis skirsis. Tiems gyvūnams, kurie labai daug dirba (t.y. medžiokliniai šunys, kinkinių šunys, paieškos ir gelbėjimo šunys ir t.t.), reikia daug didesnio baltymų kiekio nei šunims, kuris juda mažai.

Nėščioms ir žindančioms kalėms ir katėms taip pat reikia daug daugiau baltymų. Sergančių ar sužeistų gyvūnų baltymų poreikis taip pat gali ženkliai skirtis. Priklausomai nuo problemos, maiste gali reikėti daugiau arba mažiau baltymų, kad organizmas pajėgtų atsistatyti. Didesnių veislių šunims suaugus reikės didesnio baltymų kiekio, kad jų raumenys ir kūnas būtų optimalios būklės. Gyvūnams senstant baltymų poreikis mažėja, bet vis tiek būtinas.

 

Kaip baltymai nurodyti produkto etiketėje?

Pradėkite nuo ingredientų sąrašo patikrinimo skiltyje „Sudėtis“. Sudedamųjų dalių sąraše esantys ingredientai yra surašyti mažėjimo tvarka (žaliavos recepte prieš gaminimą). Labai maistinguose šunų ar kačių pašaruose ingredientų sąraše turėtų būti nurodyti gyvūniniai baltymai. Ieškokite, kad pirmasis ingredientas būtų iš gyvūninio baltymo. Idealiu atveju su papildomu (-ais) gyvūniniu (-iais) baltymu (-ais) tarp trijų ar penkių pagrindinių ingredientų.

 

Geriausiame maiste kaip pirmasis ingredientas bus šviežia mėsa (arba žuvis). Tai sudarys daug gyvulinių baltymų turinčios mitybos pagrindą. Sausame maiste toks pirmas ingredientas turėtų būti papildytas koncentruotu baltymu, taip vadinamais mėsos miltais. Kai kuriais atvejais penketuke gali būti net ir trečias ingredientas iš mėsos miltų. Tai puikaus, geros kokybės gyvūninės kilmės baltymų turinčio maisto požymis. Vien tik šviežioje mėsoje gali būti daugiau nei 70% vandens, kurio didžioji dalis verdant išgaruoja, todėl vien tik ji gali nesuteikti idealaus baltymų kiekio. Pridėjus aukštos kokybės mėsos miltų užtikrinama, kad racione bus ne tik daug gyvulinių baltymų, bet ir labai svarbių mineralų: kalcio ir fosforo. Jie padeda išlaikyti kaulus tvirtus.

 

Daugelis rinkoje siūlomo maisto yra gaminami naudojant tik mėsos miltus, t.y. be šviežios mėsos. Mėsos miltų kiekis turi būti naudojamas ribotai, kad nebūtų per daug kalcio ir fosforo. Šiuo atveju bendras reikalingas baltymų kiekis dažnai gaunamas papildant maistą augaliniais baltymais.

Pastaba: rekomenduojama vengti maisto, kuriame mėsos kilmė yra neaiški arba nėra tiksliai įvardinta.

 

 

Pavyzdžiai

Šunims:

Sudėtis:
elniena 10%, ėrienos miltai, avinžirniai 10%, žirniai, lęšiai, žirnių proteinas, žirnių miltai, kiaušinių produktai, rapsų aliejus, tapijoka, pomidorų minkštimas, vandenyno žuvų miltai, mineralai, džiovinta cikorijos šaknis, pomidorai, mėlynės, avietės, jukos (yucca schidigera) ekstraktas.

TASTE OF THE WILD PINE FOREST SU ELNIENA 12,2KG ŠUNIMS SAUSAS BEGRŪDIS

 

Katėms:

Sudėtis:
Vištienos miltai, žirniai, saldžiosios bulvės, vištienos riebalai, žirnių proteinas, bulvių baltymas, kepta elniena 4%, rūkyta lašiša 4%, vandenyno žuvų miltai, mineralai, džiovinta cikorijos šaknis, pomidorai, mėlynės, avietės, jukos (yucca schidigera) ekstraktas.

TASTE OF THE WILD ROCKY MOUNTAIN SU ELNIENA IR LAŠIŠA 2KG KATĖMS SAUSAS BEGRŪDIS

 

Baltymų kiekio maisto produktuose tikrinimas

Produkto etiketėje susiraskite skiltį „Analitinės sudedamosios dalys“. Čia matysite baltymų procentą recepte. Rekomendacijos dėl minimalaus baltymų procento visaverčiuose ir subalansuotuose maisto produktuose pateikiamos sausosios medžiagos pagrindu, t.y. pašalinus vandens komponentą. Sausame maiste paprastai yra mažiau nei 10 % drėgmės, todėl „žaliavinių“ baltymų procentas bus labai artimas sausųjų medžiagų procentinei daliai.

Minimalus baltymų poreikis augančiam šuniui nurodomas kaip 18 % sausosios medžiagos, o suaugusiam šuniui – 8 %.

Pagal AAFCO rekomendacijas mažiausia baltymų dalis, reikalinga šuniui, kad maistas būtų visavertis ir subalansuotas, yra 18 % suaugusiems ir 22 % jaunikliams; o katėms – 26 % suaugusiems ir 30 % kačiukams sausos medžiagos. Tačiau vien tik minimalių reikalavimų laikymasis nesukelia optimalios sveikatos ir gerovės. Geras maistas turėtų viršyti minimalų lygį. Kad būtų užtikrinta optimali savijauta, turėtų būti siekiama, kad baltymų procentas būtų ne mažesnis kaip 20 šunims ir didesnis nei 30 katėms (atitinkamai dar didesnis šuniukams ir kačiukams).

Mažai baltymų

Vidutinis baltymų kiekis

Didelis baltymų kiekis

Šunims

 

 

20%

25-29%

30% ir daugiau

Katėms

 

 

26%

30-50%

50% ir daugiau

 

Jei šuo sveikas, vidutinio aktyvumo, ant pakuotės pirmuose keliuose ingredientuose matote vieną ar du kokybiškų baltymų šaltinius, jų procentas sudaro apie 20–25 procentus žalių baltymų, tikėtina, kad maistas jūsų augintiniui tiks. Jūsų šuns išvaizda ir aktyvumas geriausiai parodo, ar maistas aprūpina jį pakankamu kiekiu baltymų, vitaminų, mineralų ir kt. Jei augintinis turi sveiką apetitą, kailis blizga, akys ryškios, yra aktyvus ir visada pasiruošęs žaisti, tada jo maistas atlieka savo darbą.

 

Pavyzdžiai

TASTE OF THE WILD PINE FOREST SU ELNIENA 12,2KG ŠUNIMS SAUSAS BEGRŪDIS

Analitinės sudedamosios dalys:
baltymai 28%, riebalų kiekis 15%, žalia ląsteliena 4,5%, žali pelenai 6,9%.

TASTE OF THE WILD ROCKY MOUNTAIN SU ELNIENA IR LAŠIŠA 2KG KATĖMS SAUSAS BEGRŪDIS

Analitinės sudedamosios dalys:
Baltymai 42%, riebalai 18%, ląsteliena 3%, pelenai 8,3%, drėgmė 10,0%, omega-6 riebalų rūgštys 2,8%, omega-3 riebalų rūgštys 0,3%

 

Ar didesnis baltymų kiekis maiste yra geriau?

Labai daug baltymų turintis maistas tinka ne visiems. Kiekvienas gyvūnas turi skirtingus mitybos poreikius. Pavyzdžiui, tinkamas baltymų kiekis kiekvienam šuniui priklausys nuo jo sveikatos, gyvenimo etapo, aktyvumo lygio ir kitų veiksnių.

Jei baltymų kiekis yra didesnis nei gyvūno organizmui reikia, perteklius iš organizmo pasišalins su šlapimu. Jei ilgą laiką šeriamas labai didelis baltymų kiekis, energijai nereikalingi baltymai gali būti kaupiami kaip riebalai. Prieš rinkdamiesi ar keisdami maistą, pasitarkite su veterinarais.

 

Kas atsitiks, jei augintinis negaus pakankamai baltymų?

Jei šeriate per mažai baltymų turinčiu ėdalu, laikui bėgant gyvūnui gali pasireikšti silpnumo simptomai, sumažėti svoris, suprastėti kailis.

Jei nėra tinkamų baltymų ir reikiamo aminorūgščių kiekio, gali kilti odos, hormonų, augimo ir minkštųjų audinių problemų. Tai netgi gali sukelti elgesio pokyčius. Tačiau yra keletas sveikatos sutrikimų, dėl kurių gali prireikti laikytis mažai baltymų turinčios dietos, pvz. šunims: inkstų liga, kepenų liga ir kai kurios šlapimo pūslės akmenų rūšys. Sergant inkstų ar kepenų ligomis, siekiant sumažinti šių organų darbo krūvį, reikėtų laikytis mažai baltymų turinčios dietos. Jei tyrimai rodo nukrypimus nuo normos, būtina pasikonsultuoti su veterinarais dėl mitybos. Veterinaras įvertinti ir rekomenduos maistą pagal individualius gyvūno poreikius.

 

Svarbu:

Jei jūsų augintinis turi tam tikrų sveikatos sutrikimų, būtinai pasitarkite su veterinarijos gydytoju dėl maisto.

 

 

 

 

 

 

 

 

Atgal į parduotuvę