Šiltnamio paruošimas pavasario darbams

Norint kasmet užsiauginti sveiką ir gausų šiltnamio daržovių derlių, reikia paruošti šiltnamį kitų metų sezonui. Ruošiama trimis etapais: atliekamas sanitarinis valymas, profilaktinė konstrukcijų ir dangos dezinfekcija ir dezinsekcija, dirvožemio dezinfekcija.

 

Sanitarinis valymas

Atliekamas prieš žiemos šalčius (lapkričio mėnesį). Jo tikslas – rūpestingai išvalyti šiltnamį ir paruošti jį dezinfekciniam apdorojimui. Sanitarinį valymą reikėtų pradėti nuo augalų liekanų sunaikinimo tiek pačiame šiltnamyje, tiek 1 m spinduliu aplink jį. Sanitarinis valymas baigiamas mechaniškai išvalant ir nuplaunant vandeniu šiltnamio konstrukcijas, įrenginių paviršius, auginimo ir priežiūros inventorių, kanalizacijos ir ventiliacijos kanalus, nes purvo dalelės, kitų medžiagų likučiai sumažina dezinfekcijos priemonių efektyvumą.

   

Šiltnamio dezinfekcija ir dezinsekcija

Atliekama vėlai rudenį arba anksti pavasarį. Dezinsekcija (vabzdžių kontrolė) – tai priemonių kompleksas, apimantis vabzdžių ir voragyvių naikinimą, naudojant chemines, mechanines ir biologines priemones, jų kombinacijas. Dezinfekcija – patogeninių mikroorganizmų (grybų, virusų, bakterijų, mielių ir kt.), esančių aplinkoje, naikinimas. Patys populiariausi dezinfekcijos ir dezinsekcijos būdai yra fumigacija (nuodingų dūmų paskleidimas) ir plovimas (purškimas) augalų apsaugos priemonėmis, mikroelementinėmis trąšomis, botaniniais ekstraktais ir augalų ištraukomis (ekologinis būdas).

Sieros dūmadėžių naudojimas fumigacijai

Naudojimo norma apskaičiuojama taip: 30 g/m3 patalpų tūrio. Patalpų tūris apskaičiuojamas sudauginus patalpų ilgio, pločio ir aukščio reikšmes metrais. Naudodami dūmadėžes sandariai uždarykite šiltnamio duris, vėdinimo langus, ventiliacijos ir kitas angas. Šiltnamio viduryje kiekvienai dūmadėžei padėkite ne mažesnį kaip 30 x 30 cm nedegų padėklą ir išdėliokite jas tolygiai pagal šiltnamio kubatūrą. Pradėkite degti nuo tolimiausios dūmadėžės. Įsitikinę, kad visos rusena, išeikite iš šiltnamio ir sandariai uždarykite duris. Po 36 val. atidarykite šiltnamio duris ir orlaides ir palikite vėdintis ne trumpiau kaip 48 val. Jei po 48 val. vėdinimo dar užuosite sieros dioksido kvapą, vėdinkite tol, kol kvapas išnyks. Nuvyniokite popierių, jeigu naudojote, ir jį sudeginkite. Norint gerai įkurti sierą, galima naudoti nedidelį degiojo skysčio kiekį, bet jokiu būdu neleiskite įsiliepsnoti atvirai liepsnai – turi rusenti ir dūmyti.

 

SVARBU ATMINTI

Dūmadėžės gali sugadinti dažytus paviršius ir sukelti metalinių daiktų koroziją (ypač drėgnose patalpose), todėl prieš apdorojant patartina patepti juos tepalu, aliejumi, nulakuoti, apvynioti laikraščiais arba padengti rūgščių poveikiui atsparia danga.

 

Plovimas (purškimas)

Tai šlapioji dezinfekcija ir dezinsekcija. Jos metu paviršiai apdorojami skiedinio tirpalu (dulksna, aerozoliu). Paviršiams apdoroti naudojamos medžiagų, parenkamų atsižvelgiant į konstrukcinius ypatumus ir norimą pasiekti rezultatą, kombinacijos.

Jei naudosite tą pačią šiltnamių, plastikinę ir daržo plėvelę, ją nuimkite, nuplaukite žaliuoju kalio muilu ir rinkinio „Burgundija“ tirpalu, išdžiovinkite, suvyniokite į ritinį ir per žiemą laikykite šiltoje patalpoje.

Stiklinio ar polikarbonatinio šiltnamio dangą ir konstrukcijas purkškite: pesticidų mišiniu („Previcur Energy“ ir „Mavrik“), mineralinių medžiagų mišiniais (žaliuoju kalio muilu ir (arba) rinkinio „Bordo“, „Gardex“, „Burgundija“ tirpalu, „Copfort“, „Flama“, vario sulfatu, geležies sulfatu), ekologinių ekstraktų mišiniais („NeemAzal“ ir „Funres“, „Oleorgan“ ir „Canelys“, „Deffort“ ir „Mimox“, „Matrinal B“ ir „Altosan“, „Konflic“ ir „Mimoten“). Ekspozicijos laikui pailginti naudokite žaliąjį kalio muilą ar paviršiaus aktyviąsias medžiagas (PAM).

Be dangų ir konstrukcijų, tais pačiais tirpalais dezinfekuojami vazonėliai, daigyklos, peiliai, transporto įranga: dėžės, padėklai.

 

Šiltnamio grunto dezinfekcija

Dažniausiai atliekama anksti pavasarį, prieš sėją (sodinimą). Jos tikslas – paruošti šiltnamio gruntą saugiai augalų vegetacijai.

Geriausia per kastuvo gylį nukasti esamą gruntą ir atvežti naujo, tuomet gruntą galima papildyti dirvos papildais (keramzitu, perlitu, ceolitu), įgėrio granulėmis, jeigu sezono metu kamavo kurmiai ir kurkliai, patiesti apsauginį tinklą). Kaip ekonomišką alternatyvą gruntą galima pakeisti tik auginimo lizduose.

 

Jeigu gruntas nekeičiamas, atsižvelgiant į pasirinktą auginimo pobūdį, jis dezinfekuojamas taip:

      efektyviausiai veikia ir turi ilgai išliekantį fungicidinį gydomąjį poveikį fungicidas „Previcur Energy“;

      efektyviai veikia išbarstytos ir į dirvą įterptos chlorkalkės, negesintos kalkės, karbidas, kalcio trąšos „Perlka“, medienos pelenai;

      derinant sėjomainas šiltnamio grunto paviršiuje galima pasėti rapsų, garstyčių ar kitų fitoncidinių sideratų, mulčiuojant saikingai naudoti šiaudų ir fitoncidinių augalų šieno mišinį (dilgėlių, chrizantemų, serenčių, medetkų, ramunėlių kraujažolių).

Atgal į parduotuvę